CZY WEGETARIANIZM UCZYNI CIĘ BARDZIEJ UDUCHOWIONYM? NIEKONIECZNIE..

Diety wegetariańskie i wegańskie robią obecnie furorę. Ludzie słusznie zauważają ogromne cierpienie zwierząt w rzeźniach i miejscach hodowli. I chcą jemu przeciwdziałać. Do świadomości społecznej dochodzi także kwestia szkodliwości mięsa, które było traktowane najróżniejszymi „polepszaczami” w zakładzie produkcyjnym. Co zrozumiałe, ze strony mięsożerców idzie kontratak i merytoryczny, i agresywny. Nikt nie lubi przecież, jak coś mu się narzuca. Wojna wegetarian i wegan z mięsojadami trwa więc w najlepsze.

Zapraszam do obejrzenia nagrania video autorstwa Bashara, które prostuje pewne mity, jakie funkcjonują wokół diety wegetariańskiej i wegańskiej. Powszechnie sądzi się, że wegetarianizm i weganizm to jedyna droga, by zaznać uduchowienia. Czy tak jest naprawdę?

Kiedyś dyskutowałem na facebooku z radykalnymi weganami. Są to osoby, którym na pewno daleko od uduchowienia. Oni atakowali nawet wegetarian, i wyzywali ich od morderców zwierząt, bo jedzą nabiał czy jaja. Poziom negatywnych emocji, jakie oni mają, jest ponadprzeciętny. Nietrudno się domyśleć dlaczego. Mózg nie odżywiony tłuszczami i aminokwasami, generuje histerię i wrogość.

Te słowa które tu napiszę, wstrząsną wieloma osobami. Ale muszę to zrobić. Otóż popatrzcie na Hindusów – są oni wegetarianami i krowy są tam bożkami. Jednak do dziś jest to społeczeństwo skrajnie konserwatywne o mentalności niewolniczej (kastowej). Bardzo często dochodzi tam do gwałtów i pobić kobiet, i nie tylko. Jest to tam traktowane jako „sprawa honoru„, podobnie jak u rzekomo miłującej pokój religii islamu.

wegetarianizm

Ogromne połacie Indii (prowincja, przedmieścia) wciąż tkwią w niewolniczym systemie kastowym i w skrajnym konserwatyzmie, porównywalnym chyba tylko z europejskim średniowieczem. Nie ma tam też mowy o rozwoju duchowym, bowiem jest tam taka sama ciemnota religijna jak kiedyś u nas. A wiedzę o czakrach, hinduskich bóstwach i energiach, mają tylko kapłani i elita.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Jest to ścisły temat tabu związany ze środowiskiem wegetarian i „zwierzolubów„, ale muszę go złamać. Od razu zaznaczam, że dotyczy to tylko pewnej części wegetarian i osób wykazujących empatię do zwierząt, jak to określają.

Otóż wielu wegetarian i tych skupionych na ratowaniu zwierząt np ze schronisk, to skryci mizantropi. Kochają oni zwierzęta, ale jednocześnie nienawidzą ludzi. Wypowiadają się o ludziach z nienawiścią, zajadliwością, niesłychaną pogardą. Bywa że popierają eugenikę i tym podobne pomysły. Sam znam na żywo taką osobę, która choć ma serce zimne jak lód – wiecznie wkleja na swojego facebooka apele o ratowanie zwierząt.

wegetarianizm rozwój duchowy

Ma to głębsze uzasadnienie. Zwierzaka (psa, kota) jest łatwo kochać, bo gdy on się do nas przywiąże, to kocha bezwarunkowo. Trudniej kochać, lubić czy choćby akceptować drugiego człowieka. Człowieka, który tak samo jak my, bywa sterowany przez ego, przez swój niepokorny umysł, człowieka który ma wady, swoje przyzwyczajenia, ograniczenia, lęki, traumy. Dużo łatwiej przejść na wegetarianizm i powklejać na profil apele o adopcje zwierząt ze schroniska, i jednocześnie nienawidzić całej ludzkości. To bardzo uspokaja ego i pierze sumienie.

Choć to co napisałem wydaje się szokujące – ale niestety, to naprawdę ma miejsce. Iluż znam takich, dla których wklejenie obrazka ze schroniska jest szczytem obywatelskiego aktywizmu? A tak naprawdę takie osoby mają serce zimne jak lód, poczucie wyższości, brak zdrowej pokory i żądzę mordu w oczach?

wegetarianizm i duchowość

Często jest też tak, że fanatycznie angażujemy się w jakąś teoretycznie pozytywną działalność, i zapominamy o tym, co najważniejsze. Mamy wtedy klapki na oczach. Każdego wroga lub podejrzanego o wrogość wobec „słusznej sprawy” traktujemy jak najgorsze zło. Nie widzimy w tym drugi człowieku.. człowieka. Czasami gotowi byśmy byli nawet zabić.. Bo przecież najważniejsza jest „słuszna sprawa”, nie?

I gdzie w tym wszystkim miejsce na drugiego człowieka? Często go w ogóle tam nie ma, bo wszystko zajęła walka o sprawę najsłuszniejszą. I właśnie tak tracimy to, co najcenniejsze – zwykłą ludzką życzliwość. Inna kwestia to dylemat, dlaczego jakiś tam „stwórca” stworzył planetę, na której jedna istota musi zjadać drugą, by przeżyć. Przecież wegetarianizm niektórym pomaga, a innym wręcz szkodzi. To dylematy dużo głębsze, niż ideologiczne rozważania. To dylemat „moralności i etyki Boga”, lub ich ewentualnego braku.

Czy dieta wegańska/wegetariańska czyni nas bardziej „uduchowionymi”? Bashar:

Autor: Jarek Kefir

Podobał Ci się ten artykuł? 🙂 Moim celem jest zwiększanie poziomu świadomości u Ciebie i innych Czytelników. Im większa świadomość, tym szybciej nastąpią krajowe i globalne przemiany, bo prawdziwa rewolucja to ta wychodząca od ludzi. Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę zachować niezależność i pisać o tym, co ukrywane i zakazane.

Niezależne media nie mają milionowych dochodów z prenumerat. Radzimy sobie sami. Koszt utrzymania mojej strony to 199 dolarów rocznie, do tego dochodzą inne koszta. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia. Zwiększanie naszej świadomości i ewolucja ludzkości jest też w Twoich rękach! Link z informacją jak wesprzeć moje publikacje i demaskacje, tutaj: https://atomic-temporary-22196433.wpcomstaging.com/wsparcie/

  

69 myśli w temacie “CZY WEGETARIANIZM UCZYNI CIĘ BARDZIEJ UDUCHOWIONYM? NIEKONIECZNIE..

  1. Oczywiście ,że sam fakt bycia wegetarianinem nie czyni z nas świadomej i rozwiniętej duchowo istoty.Samo nie jedzenie mięsa nie wystarczy..ale to krok w dobrym kierunku 🙂 Ludzie są różni wszędzie i w każdym środowisku.Jestem wege od ponad 20 lat i nigdy nikomu nie narzucałem się ze swoim światopoglądem o obrażaniu już nie mówiąc.Więc może nie jest jeszcze tak żle 🙂 Pozdrawiam wszystkich jedzących i niejedzących :))

 1. Dam tu parę fragmentów z książki Edgar Cayce – Uzdrowienie Holistyczne.

  ” Diety wegetariańskie mogą wywoływać niedokrwistość na tle niedoborów czynników krwiotwórczych tj. żelaza, vit B12 oraz kwasu foliowego. Dieta ta może prowadzić również do krzywicy oraz osteomalacji z powodu niedoborów vit D3 oraz wapnia. Produkty pochodzenia roślinnego zawierają znacznie mniej witamin z grupy B w porównaniu do mięsa. ”

  ” Dieta wegetariańska powoduje gorsze wchłanianie w przewodzie pokarmowym składników takich jak żelazo, magnez, cynk i inne. ”

  ” Duże spożycie węglowodanów zubaża organizm w witaminy z grupy B, szczególnie vit B1. ”

  Moje osobiste zdanie jest takie, cenię rośliny ponieważ mają mnóstwo dobroczynnych wartości ale wykorzystuję je jedynie do oczyszczania i odnowy. Kuracja od 3 do 7 dni nie więcej. Wygląda to tak, że rośliny regenerują a tłuszcze+białko budują. Kombinacja warzyw z dietą wysokotłuszczową lub ketogeniczną to doskonałą opcja na długowieczność i solidne zdrowie : )

 2. Artykuł z nexusa
  http://www.kontestator.eu/produkty-sojowe-–-obietnice-i-zagrozenia.html
  Cytat:
  „Cynk nosi nazwę pierwiastka „inteligencji”, ponieważ jest konieczny do optymalnego rozwoju i funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Odgrywa on dużą rolę w syntezie proteinowej i tworzeniu kolagenu, bierze również udział w mechanizmie kontroli poziomu cukru we krwi i jest czynnikiem chroniącym przed cukrzycą. Jest niezbędny do zachowania w zdrowiu układu rozrodczego. Cynk stanowi kluczowy składnik wielu witalnych enzymów i ma wpływ na układ immunologiczny. Fityny zawarte w produktach sojowych bardziej zakłócają przyswajanie cynku niż innych minerałów.19 Niedobór cynku może być przyczyną odczuwania „wyłączenia”, które niektórzy wegetarianie mogą mylić z odczuciem „wysokiego” duchowego oświecenia.”
  Polecam przeczytać całość.

 3. To, że patologia żywieniowa robi z mózgu tartą pietruszkę, to rzecz dość oczywista. W związku z powyższym artykułem intryguje mnie jednak co innego: czemu Szanowny Autor w niewybredny i nieuzasadniony sposób rzuca się do naszego średniowiecza?

 4. Wegetarianie nie atakuja miesozercow, a odwrotnie, padliniarze wyzywaja roslinozercow od slabeuszy i wariatow. Podkrecanie argumenty pod z gory zalozona teze, widac z daleka.

  1. Geje walcza o to by zlamac ciemnote spoleczna,bo bez manifestowania swojej odmiennosci, wciaz beda krzywe spojrzenia i ataki, tak jak kobiety ktore ryzykowaly etykiete dziwki gdy zaczely nosic spodnie. Wegetarianom chodzi o redukcje cierpienia. Paul McCartney „Gdyby rzeznie mialy szklane sciany to kazdy bylby wegetarianinem”

   1. jestesmy na takim poziomie cywilizacyjnym ze bez problemu mozemy obejsc sie bez miesa, za pomoca wazektomii i nowoczesnej medycyny kontrolowac dzietnosc. dzieki wyzszosci ludzkiego gatunku, ciazy na nas odpowiedzialnosc za ten swiat, wiec powinnismy ingerowac w DNA zwierzat by wyeliminowac agresje, cierpienie. co do stosunku analnego czy oralnego, to tak sie sklada, ze wielu facetow nie ma nic przeciwko takiej zabawie z kobieta, co rowniez nie jest normalne, antyprokreacyjne (pachnie katolicyzmem) i moze swiadczyc o zapedach gejowskich

   2. Nie bardzo rozumiem dlaczego wybrałeś ten artykuł bo przecież nie wspiera Twoich tez z wpisu powyżej. Z własnego doświadczenia piszesz że życie na diecie pastwiskowej jest niemożliwe , OK Twoja opinia. Ja jestem przykładem że żyje na takiej diecie juz 6 lat i czuję się świetnie, oczyściłem organizm i wyszedłęm z poważnej choroby. Artykuł mówi o tym że obecne przemysłowe rolnictwo jest zabójcze dla roślin z czym się zgadzam ale nie ma to związku z wegetarianami bo to przemysł rolniczy to wymyślił i chciwość związana z maksymalizacją zysków. GMO to też chciwość i zyski. A personalna opinia osoby która napisała o swoich doświadczeniach z jedzeniem wege wg jakiejś diety opisanej w książce jest tylko opinią tego Pana. Jest to jeszcze jedna opinia jak Twoja czy moja. Kazdy człowiek jest inny i mamy inne potrzeby również zywieniowe. Na jedną osobę chorą dziąłają określone leki czy to farmaceutyki czy zioła na na inna nie bardzo zadziałają. Dlatego nalezy obserwować swój organizm i dostosowywać odzywiania do nas samych.
    Można się spierać i wymieniać poglądy ale nie pomaga w tym agresja czy brak szacunku a tego w Twoich wypowiedziach do inaczej niż Ty myślących brakuje co symbolizują Twoje komentarze „vegetole” czy w stosunku do adwersarza: „wywody miss polonia world peace and happiness”.

    1. A po czym wnioskujesz że jestem młody ? Jestem pewien ze jestem starszy od Ciebie i mam dużo więcej doświadczenia ale nie mam zamiaru się z Tobą o to spierać. G…o wiesz na temat mojej wiedzy. Jedz mięso i całą chemie – nic mi do tego – twoje zycie. Jak bym napisał ze jestem na wege 20 lat to odpisałbyś ze wszystko wychodzi po 30 latach. Skąd to wiesz ? Podaj kolejny artykuł z mercoli gdzie autor na temat wege powiedział o swoich własnych doświadczeniach bo odzywiał sie według jakiejs książki. Nie nie wiadomo czy robił to prawidłowo (pomijając co to za mądrości były w tej książce) ale wyciagnął swoje indywidualne wnioski i ma to mnie do czegoś przekonać ?. Mogłbym podawać setki przeciwnych opisów tylko po co. Jest cała masa ludzi którzy próbują coś zmienić ze swoim życiem i nieudolnie dokonuja zmiany na chwilę i jak od razu nie widzą zmian lub robia to nieprawidlowo to ze szczęciem rezygnują oznajmiając że to czego próbowali nie dziala. Zmiana programów rodzinnych, przyzwyczajeń to trudna sprawa no więc najlepiej nasrać na inaczej myślących i tym samym podbudować swoje samopoczucie pozostania w starych zwyczajach.

     Zafiksowałęś się na pewne poglady i bedziesz w ich obronie gryzł, obrażał a w tym wątku dyskusji tyle jadu wkładacie do osób inaczej niż Wy myślacych a nie widzicie jaki jest poziom agresjii w Waszych wypowiedziach. Mieszasz wszystko w swoich wypocinach. Naczytałeś się różnych bzdur i próbujesz zaciekawić tym innych na forach. Miałeś wizję że jesteśmy z Andromedy czy naczytałeś się jakiś przekazów ? a może z Plejad (Barbara Marciniak) a może jesteśmy po genetycznej modyfikacji Annunaki, a moze jesteśmy zarządzani (ludzkość) przez Nie ma na nic dowodów ale nie Ty wiesz wszystko haha. Śmieszny jesteś z tą Twoją wiedzą…. Daruj sobie odpisywanie bo ja tego czytać nie będą – szkoda mojej energii do zasilania twojego ego. Ale rozumiem że potrzebujesz tej energii od innych dlatego tak się udzielasz.

 5. Wstyd mi za pana , panie Jarku i tyle. A wiec jak juz mamy jesc zabite zwierzeta, to nie czesciej niz raz na tydzien, lub od swieta, czyli tak jak za czasow, kiedy to jeszcze nie bylo fabryk zwierzat i mieso bylo drogie. Poza tym pokarm ten powinien miec jakosc BIO, a wiec pochodzic od zwierzat hodowanych w miare naturalnych dla nich warunkach. Tu nie chodzi tylko o to czy mieso nam szkodzi czy nie-wazne sa setki milionow zwierzat, ktore NIESAMOWICIE cierpia prosze pana.

  1. Livia rozumiem że ty tak robisz czyli jesz mięso raz na tydzień. Kim jesteś aby komuś zabraniać jedzenie mięsa. Jak ktoś będzie chciał to będzie jadł i codziennie. Nikomu nic do tego.

   1. Roni7- Nie odzywiam sie martwymi zwierzetami od15 lat. Raz na tydzien, to tylko propozycja ograniczenia konsumpcji miesa, a wiec generowanego nia cierpienia oraz zanieczyszczen srodowiska. Kiedy jeszcze studiowalam weterynarie, musialam odbyc praktyke w rzezni. to co tam ujrzalam nie da sie opisac, to musielibys sam obejrzec, a potem zobaczymy czy mialbys dalej niepohamowana ochote na codzienny kotlet i kielbaske.
    Pewien madry czlowiek napisal: „pieklo jest puste, a wszystkie diably sa tu.” Diably to w tym przypadku oprawcy, ktorzy znecaja sie nad milionami zwierzat, a wy niepohamowani konsumenci im za to placicie.
    Smacznego

    1. Masz rację też jestem przeciwny takiemu traktowaniu bo wiesz gdy zwierzę się stresuje i ma świadomość że zaraz skona to organizm tego zwierzęcia wydziela ogromne ilości toksyn (taki mechanizm obronny przed potencjalnymi drapieżnikami) to to mięso i tak nie jest do jedzenia ale my nie czujemy tego bo do mięsa są dodawanie ogromne ilości dodatków chemicznych. Jestem za humanitarnym zabijaniem np. odstrzał w lesie , na polance tak jak to robili nasi przodkowie przez tysiące lat. Wolę po bożemu zabić dzika w lesie, dzik wtedy ginie od jednego strzału jako wolny na swoim terenie to chyba jednak jest lepiej niż hodowane w obozach koncentracyjnych.

 6. ==Kombinacja warzyw z dietą wysokotłuszczową lub ketogeniczną to doskonałą opcja na długowieczność i solidne zdrowie==

  A można jakoś połączyć obie diety?
  Mają chyba sporo stycznych ?

  1. Wygląda to tak. Ketoza zachodzi przy ograniczeniu węglowodanów do max 30g na dobę, węgle muszą pochodzić z warzyw. Dieta LCHF (wysokotłuszczowa / niskowęglowodanowa) to opcja w której węglowodany spożywa się na poziomie 50 – 100g na dobę z warzyw, kaszy lub orzechów i w tym wypadku już nie ma ketozy. Oba warianty mają swoje zastosowanie. Ketogeniczna nadaję się dla ludzi trenujących wytrzymałościowo lub takich zwykłych przeciętnych osób o siedzącym trybie życia. LCHF sprawdza się w przypadku pracy fizycznej, ciężkich treningów, interwałów, sztuk walk itp. Obie mają wpływ na poprawę zdrowia, wydłużenie życia oraz uregulowanie wagi ciała i osiągi sportowe. Wariant należy dorbać do stylu życia : )

 7. Panie Jarku proszę przeczytać wszystkie komentarze.Ciekaw jestem jakie wnioski się Panu nasuną ? Gdzie ci miłujący bliźniego miesozercy , pomijam już te pseudonaukowe wywody na temat szkodliwości wegetarianizmu.Jakos nijak to sie ma do tez zawartych w rozprawie.

 8. Czy ty masz pojęcie jekie ty bzdury piszesz?Krowa zdechnie z bólu nie dojona?Krowa mleka sama z siebie nie daje,jak zabierzesz cielaka no to jest problem, ale tak jak z kobietą, pokarm w końcu zaniknie.Jesli krowy się nie zacieli to mleka nie bedzie i po kłopocie

 9. Autor tekstu robi podstawowy błąd wynikający chyba z małej wiedzy o motywach przechodzenia ludzi na dietę wegetariańską. Większość wegetarian nie je mięsa nie dlatego by osiągnąć jakiś wyższy stan duchowości czy poprawić swoje zdrowie. Po prostu nie jedzą mięsa z empatii do zwierząt. Założenie, że empatia do zwierząt implikuje automatycznie empatię do ludzi jest naiwnym życzeniem. Z drugiej strony mizantropia – czyli niechęć do gatunku ludzkiego – nie jest związana z wegetarianizmem bo wśród mięsożerców jest mizantropów znacznie więcej. I jeszcze druga kwestia poruszona w komentarzach do artykułu. Mięsożercom ubliżają najczęściej neofici wegetarianie. Wegetarianie z długim stażem zazwyczaj traktują mięsożernych ludzi jak inne mięsożerne zwierzęta, które muszą się w ten sposób odżywiać. Kijem Wisły nie zawrócisz zatem ze stoickim spokojem tolerują ten stan rzeczy choć nie popierają bo sprawia im autentyczną przykrość fakt, że zwierzęta są hodowane i zabijane by je zjadać. Jednak trudno zrobić z psa wegetarianina.

  1. Nie dopuszczając do ich rozrodu przestaną istnieć. Krowie nie sprowadzać byka, kurze koguta itp. Krowa, kura zdechnie ze starości i już nie będziemy mieli mleka ani nawet jajek.
   Wszystkiemu winne są byki i koguty bo one ani mleka ani jajek nie dają 🙂 a żreć też chcą i rozmnażać. Pasożyty.

  2. Największym problemem jest chyba ilość zjadanego obecnie miesa. Moi dziadkowie jedli mięso w niedzielę.W tym momencie ludzie jedzą 3 razy dziennie. Produkcja zwireząt powoduje degradacje środowiska. Na początek wystarczyloby jesć mniej mięsa i to ekologicznego od zwierząt które widzialy słońce i zielona trawę. Bylobyto z korzyścią dla wszystkich.

 10. nie zgadzam sie z artykulem ”prawie” w calosci ale to tylko moja perspektywa – polecam ksiazke M Tombaka ”Czy mozna zyc 150 lat ” …taka logika wegetarianina …i podobno wszystko co nas spotyka jest odbiciem naszego wnetrza

 11. Ruda, masz bardzo ciekawe doświadczenia, ja nie mam wśród siebie żadnych wegetarian, albo i mam tylko jeszcze o tym nie wiem…
  Ale takich rozstrojonych emocjonalnie osób jakie tu opisałaś, to chyba nie spotkałam, chociaż, no dobra… spotkałam, tyle, że nie klasyfikują się do badylaczy, ja bym taką osobę zignorowała i uśmiechnęła się drwiąco na pożegnanie. Tyle. Po co się wdawać w polemikę.
  Irytuje mnie to kiedy ktoś jest nazbyt infantylny wobec zwierząt, kurwa, tak się przymilają ,,jaki słodki, biedny, kochany, ojejejuju, a zaraz rzucą Ci swymi slepiami belzszelestne, jednocześnie dosyć donośne – ,,Spierdalaj zwykły śmiertelniku”, ta pogarda do mej osoby zawsze wygląda PRZE uroczo, kiedy naówczas, wręcz przed chwilą, prawie nie roztoplili się w zachwycie, albo w innych stanach nad owym zwierzątkiem.
  Uwielbiam uczestnictwo w takich spektaklach. Nie wiem dlaczego. Może po prostu lubię patrzeć na taką dwubiegunowosc jednostki, i bulgotające się niej skrajności? …

  Pozdrawiam, i życzę ,,spokojnego” karpia oczywiście;)

 12. Mimo że jestem weganką zdecydowanie się zgadzam 🙂 Uważam, że każdy ma swoją drogę do duchowości i powinien rozwijać się w swoim własnym tempie. Nie można nikomu narzucać własnej woli, ani krytykować za inne postępowania. Uczmy się kochac ludzi, kochać zwierzęta, kochać przyrodę. Rozwój duchowy może nastąpić tylko wtedy kiedy pozbędziemy się nienawiści 🙂 pozdrawiam:)

 13. Są pewne racje w tym co chcesz przekazać ale myślę że nigdy nie byłeś w Indiach ani nie masz pojęcia o nich. Jesteś w takim samym średniowieczu jak sam myślisz o nich o o społeczno-socjologicznej sytuacji tego kraju. Obecnie większość wegetarian i wegan to nie tzw. hinduiści, to już się stało popularne. Ja byłem w Indiach, mam tam znajomych mieszkających na stałe. Ostatnio głośno o gwałtach w Indiach. Faktycznie to szok w tym kraju ale kultura zachodnia dzięki telewizjom się rozwija. Gwałtów jest mimo to 10 razy mniej niż w Polsce w przeliczeniu na ilość mieszkańców. W Polsce 1 gwałt na ok 25 tys ludzi a w Indiach 1 na 280 tys. Liczbowo dużo więcej bo Indie mają 40 razy więcej mieszkańców. Głośno jest bo hindusi oglądając zachodnie filmy, gdzie w każdym musi być scena erotyczna tak postrzegają zachodnie kobiety i dlatego dużo gwałtów na turystkach się zrobiło. Poza tym Indie to nie jest kraj jednej religii, są tam wszystkie religie i wszystkie kolory skóry. Najwięcej muzułmanów na świecie jest w Indiach 140 mln, choć to tylko 12% mieszkańców. Dlatego pobieżne wnioski mogą być bardzo dalekie od prawdy. Byłem w Indiach, Przeżyłem szok kulturowy. Nie zawsze na minus, często na plus. Nie taką wizję miałem z filmów. Kraj skrajności od bogactwa po biedę, przy czym ta bieda jest raczej z ich stylu życia, nie są to nieszczęśliwi ludzie, jak chcą to mają satelitę na lepiance z gliny i po co im więcej pracować jak tak wystarczy. Natomiast wracając do Polski i do filmu. Dużo tu racji z tym poczuciem wyższości i mizantropizmem. Jak chronić zwierzęta to nr 1 to krowy właśnie, krowa daje mleko, jest jak matka, z mleka jest cała masa produktów, uryna i kał krowy są nawet czyste, aseptyczne, bakteriobójcze, robi się z tego też lekarstwa. Jedyne takie zwierzę. To jest cywilizacja gdy się chroni krowy a nie psy, koty i świnie a krów nie. Krowa jest najbardziej pożyteczna. Pijemy jej mleko a potem do rzeźni. Okrutne. Dlatego akcje typu na schronisko dla psów trochę mnie irytują. Też dobrze ale zaczyna się to nie od najważniejszego. Taka niedojrzałość. Czy Jezus jadł ryby to nie jest pewne, gdzieś czytałem analizy że chyba nie ale tak zostało trochę rzeczy w Biblii zmienione. A nawet gdyby jadł ryby, to może była taka sytuacja, że nie było wyjścia. Ale czym innym jest utrzymywanie rzeźni albo stale to czynić.
  Same wibracje o których mowa to nie jest pełny temat, ponieważ mięso to zawsze karma, energia która do nas wraca, to energia strachu i bólu, którą przetrawiamy, ona nie znika. Z drugiej strony traktowanie wegetarianizmu jako celu samego w sobie czyli jako religii samej w sobie to zatrzymuje w rozwoju. Gołębie też są wegetarianami i nie są uduchowione. Z drugiej strony jedzenie mięsa oddala od duchowego zrozumienia. To po prostu hipokryzja.

 14. no i git. a ile zwierzat zabilas w zyciu? ja napewno 4 cyfrowo jako wedkarz, do tego drob i ssaki (kroliki). mecza mnie jednak paniusie co to miesko kroja sobie sliczne ale do rzezni juz nie wyskocza popatrzec. znam jedna co sie skrobala kilka razy ale karpia ja musialem zabic z wanny. to nie osobista wycieczka ale skala hipokryzji wielu kobiet jest po prostu pawiopedna. glupawy piesek jedzie do prywatnego weterynarza na siedzeniu ze skory a ludzie jak bydlo Stoja w kolejkach do szpitala. to momenty kiedy czlowiek widzi jednak Jakis sens w islamie (wiem, bede zbanowany). albo zwierzeta to przedmioty albo istoty. kapiszi?

 15. gmo – argumentujesz słusznie…choć mam pewne obiekcje dotyczące samej kwestii – otóż oglądałem łonego czasu (ok. 2 lata wstecz) film z Rosjanką weganką(nazwiska nie pamiętam) – dobre 2h ” akcji” – miała jak twierdziła – 50 lat , ale jak dla mnie wyglądała na góra 35! Zresztą cała rodzina(4 osobowa) od kilku lat była na tej „diecie” i wyglądali na wybitnie zdrowych…..?????! I komu tu wierzyć?

 16. Ludzie dojrzewaja w roznym tempie , jako wegetarianka moge powiedze tylko o tym jak sie czuje – jestem pewna wypraktykowalam – jeszcze nigdy nie czulam sie tak dobrze . I jeszcze lepiej mi z mysla ze moge patrzec na krowe , na kure nie jak obiekty do konsumpcji – tylko jak na inne istoty zyjace. A ciekawe jak patrza na nas inne istoty z innych wymiarow z innych czestotliwosci – czy tez jak na obiekty do konsumpcji ? MOze nie jesz innych nie zjadaja Ciebie ?

 17. Wyjątkowa generalizacja i argumenty nie oparte na własnym doświadczeniu. Czyli coś czym autor ponoć się brzydzi. „Nie idźcie tym tropem”

  1. witam tak sobie czytam czyli wywody naszych gwiezdnych braci są głupie żeby zapszestać bycie barbarzyńcami a czemu w tym przypadku nie może być neutralne myslenie że każdy ma swoja droge przeciesz rownie dobrze tak jak i wegetarianin jak i miesorzerca może stracić uzebienie czy zapaść na inną chorobe to nie oto chodzi jakie dziecko sie urodzi przez wegetarianke czy przez kobiete jedząca mieso tu chodzi o energetyke zła energetyka brakuje czegos w tej diecie to bedzie słabszy genom każdy produkt miesożerny może być zastąpiony
   kiedyś może odpowiedź przyjdzie na to sama nie bawcie sie w sądy bo to do niczego nie prowadzi pzdr

  2. furiacie slyszales o suplementacji ? widziales wegetarian hindusow, ktorzy swietnie wygladaja i osiagaja dobre wyniki w nauce ? sportowcow wegetarian ? zyjesz w swoim ciasnym rasistowskim miesozernym swiecie co powoduje takie a nie inne reakcje

   1. Tak sie sklada, ze wegetarianie w przeciwienstwie do wegan pija mleko, jedza jajka i miod, wiec z dieta budyniowa maja niewiele wspolnego. Wegetarianizm oczyszcza umysl.

   2. był dwa lata na wege – no no wyczyn doprawdy. I teraz wie wszystko – słuchajcie internauci – oświecony prawi. Jego stan umysłu jest najlepszy on wam powie co dobre

 18. …i tu się z Tobą gmo w zupełności zgadzam! Te wszelkie „choroby” nastolatków i więcej latków biorą się z żadnej wiedzy nie wyniesionej ze szkół(wszak zmanipulowanej do ostateczności), kompletnego niezrozumienia i braku jakichkolwiek perspektyw na godne życie(u nas w Polsce szczególnie); nie dziwota zatem, że dyskoteki, muza z kumurek to jedyna ich rozrywka, że o dopalaczach i narkotykach nie wspomnę…łykają wszystko, co im sprzedajne media wcisną, a zwłaszcza gadżety elektroniczne do dalszego zniewalania ciemnot niezbędne…stąd i taka konkluzja się sama nasuwa : duch w narodzie ginie, rzecz jasna za wyjątkiem takich „forumnów” jak Jarka, co siem samo przez siem rozumie!!!

 19. Ja mam nawet M na dwóch rękach,GMOś to są czyste banały,co drugi człowiek ma to M, a to by oznaczło,że co drugi jest wyjątkowy.
  I jak ta wyjątkowość przekłada się na rzeczywistość ,to mamy właśnie sposobność oglądać i doświadczać nie tylko w naszym kraju ale i na całym świecie.

  1. A tak liczyłam na jakąś małą złośliwość z Twojej strony,a Ty tylko
   te mordki i mordki,mordko Ty moja.

 20. Ola, fajnie wyważona odpowiedź. Ja czytam komentarze osób piszace negatywnie na temat wegetarian które im ubliżały to w tych właśnie komentarzach jest również dużo negatywnej energii ale te osoby rozumiem tego nie widzą. Sam nie jem mięsa zwierząt poza okazjonalnie rybą nie z empatii choć rozumiem i szanuje taki powód czy wobór zywieniowy ale z powodów zdrowotnych. Obecnie wytwarzane i przetwarzane przemysłowo mięso jest pełne hormonów wzrostu, antybiotyków (równeiż wycofanych z obrotu dla ludzi) i innej chemii z roślin którymi zwięrzęta są karmione. Czy rośliny sa za to zdrowe , też są pełne chemii (nawozy). Jednak mniej tego badziewia bo łąńcuch wytwórczy jest krótszy. Innymi słowy te same rośliny + hormony i antybiotyki trafiają do nas z mięsem.
  Każdy wybiera to co chce albo to co wibruje podobnie do niego i dotyczy to zarówno wyborów zywieniowych jak i ludzi którzy są wokół nas. Jak Wam ktoś ubliża czy źle traktuje to oznacza że macie lekcje do przerobienia bo Ci ludzie sa lustrami WAS/NAS, naszych cech, braków i pokazują co powinniśmy zmienić. I te lekcje dostajemy tak długo dopóki nie zrozumiemy. Przykład: i kobiety i mężczyźni kórzy zmieniają partnerów bo im nie pasują dostają ponownie podobnych i tak w kółko dopoki nie zrozumieją że problem jest w nich i dopoki wibrują tak a nie inaczej doputy mają takie doiświadczenia. Jednak większość ludzi woli szukać problemów wokół tylko nie w nich samych.
  Jeżeli ktoś powyżej cytuje Edgar Cayce o diecie to chyba sam nie rozumie że vitaminy D3 nie zawierają posiłki ani wege ani mięsne. Tę witaminę otrzymujemy ze slońca. A wymeinianie wapna i D3 w relacje to prawda ale nie cała bo prakuje w relacji Vit K2.

 21. Zapraszam do obejrzenia nagrania video, które, w oparciu o Słowo Boże, wyjaśnia kwestię weganizmu: https://www.youtube.com/watch?v=9UHPciarEv0
  Po obejrzeniu wykładu, proszę uważnie i ze zrozumieniem przeczytać też Księgę Daniela. Należy strzec się przemądrzałych ludzi, którzy nie znając Biblii, głoszą własne poglądy.

 22. z całym szacunkiem dla komentujących ale osoby wypowiadające się tutaj widać, że poziom duchowości nie mają zbyt wysokich lotów – większość próbuje przeforsować swoją rację i narzucić ją innym a nie tędy droga w rozwoju duchowym.

  Istota rozwinięta duchowo rozumie i szanuje wszystkie ścieżki rozwoju innych istot, więc wchodzenie w emocje z powodu wyboru innego człowieka jest zaprzeczeniem rozwoju duchowego (odnośnie ocenienia innych, wysyłania negatywnej energii w kierunku istot, które żyją w zupełnie odmienny sposób od naszego)

  Jeśli ktoś przechodzi na dietę wegetariańską/wegańską z powodów typu „bo jest to modne”, „chwali się znajomym”, „nie jem mięsa bo nie”, „nie jem mięsa bo to są kochane zwierzątka ale właściwie to nie wiem za bardzo czy mam rację” to te osoby z rozwojem duchowym nie mają nic wspólnego.

  Im większa świadomość istoty rozwijającej się duchowo tym większa wiedza w tym zakresie, jeśli jesteś świadom tego w jaki sposób nakarmić swój „pojazd/ciało” dla świadomości bez wyrządzania krzywdy innym istotą to zapewne tak uczynisz i nikomu się tym chwalić nie będziesz – uzyskasz wtedy większą efektywność ciała/pojazdu i przy okazji będziesz wtedy akarmiczny (nie uczynisz krzywdy żadnej istocie).

  Jeśli będziesz sprawniejszy od większości ludzi to będą prawdopodobnie drążyć dlaczego, dzięki temu masz szanse zasiać ziarno inspiracji przejścia na lżejszą dietę ale namawiając kogoś do zmiany diety – krzywdzisz go chcąc zmusić kogoś do kopiowania twojego zachowania. Chodzi o to, że każdy musi dojść do tego świadomie a co za tym idzie samodzielnie.
  (inspirować – tak, narzucać innym – nie)

  Nie przyśpieszysz swojego rozwoju zmuszając się do niejedzenia mięsa jeśli nie jesteś na to gotowy, wtedy najzwyczajniej będziesz naładowany negatywnymi emocjami postępując wbrew sobie co jeszcze utrudni twój duchowy rozwój.

  Uważaj też na pułapkę ego typu – jaki on świetlisty, jaka gwiazda z niego – nie je mięsa, skopiuje jego zachowanie to będę jak on. Nie nie będziesz bo nie rozumiesz świadomie czym kierowała się ta świetlista istota w swych wyborach.

  Tak więc jakiekolwiek zmuszanie się do diety to nie jest rozwój duchowy, natomiast jeśli świadomość urośnie do określonego poziomu to prawdopodobnie zmienią się potrzeby żywienia (ale to też nie jest regułą bo są wyjątki) a podpowie to wam wasza intuicja jak to należy uczynić.

  „Bądź zmianą, którą chcesz ujrzeć w świecie” – tak więc jeśli nie kierowałeś się egoizmem i świadomie przeszedłeś na lżejszy pokarm, świadomie dostrzegasz korzyści płynące z tych wyborów i chcesz aby inni ludzie powrócili do wysokich wibracji i zaprzestali zjadanie innych istot pokaż reszcie co możesz osiągnąć dzięki takim wyborom, zainspiruj ale nigdy nie próbuj narzucić swojej woli innym.

  Pozdrawiam serdecznie wszystkich i mam nadzieje że wystarczająco wyjaśniłem.

 23. Z tego co gdzieś czytałem, to podobno jedzenie mięsa utrudnia rozwój duchowy, bo obniża wibracje. Żebyśmy zjedli mięso to musimy zabić zwierzę, a każde zwierzę tuż przed śmiercią instynktownie czuje, że to są jego ostatnie chwile i wtedy strasznie się boi i tą energię jego strachu zjadamy wraz z mięsem. Mojej koleżanki z pracy 5-letni syn nie chce jeść mięsa właśnie z tego powodu, że wie że to zwierzę zabito i on nie chce jeść trupa. Koleżanka ma problem i nie wie jak dziecko przekonać. Czyżby to oznaka nadchodzących zmian na Ziemi?! Ja póki co nie umiem zrezygnować z mięsa. Może za jakiś czas. Na razie nie jestem jeszcze na tym etapie.

 24. Jarek, żadna grupa nie zawiera ludzi wyłącznie bardziej uduchowionych. Dlaczego? Sam to napisałeś, wymieniając ludzkie wady. Bardziej uduchowieni nie są wegetarianie, katolicy, Włosi, Polacy, bogaci, biedni, amatorzy sportu, pracownicy biurowi, czy co tam jeszcze do głowy przyjdzie. Jeśli będziesz szukał grupy ludzi, wśród których nie ma oszołomów, to masz zadanie na całe życie.
  Uważam, że każdy człowiek jest w jednej sprawie bardziej oświecony, w innej mniej, a spraw takich jest cała masa. Wg mnie wegetarianizm to takie oświecenie i ludzie spoza nich tego nie zrozumieją, normalne.
  Natomiast co do tej grupy ludzi kochającej zwierzęta, a nienawidzącej ludzi, to sama do niej należę. Nie dlatego, że ludzie są niedoskonali, tylko dlatego że są okrutni, sprawili mi wiele złego i choćbym chciała, nie potrafię im współczuć…. Zwierzęta za to wnoszą światło w moje życie i też bym je broniła ostro. Trochę rozumiem tych agresywnych wege, mnie też szlag trafia na krzywdę niewinnych istot i na tą bezsilność… Chociaż to jest potem wykorzystywane nie tylko przeciw nim, tylko przeciw wegetarianizmowi w ogóle. I mięsożercy odbijają piłeczkę równie okropnymi tekstami.

  1. Oj Wiewióra Wiewióra
   ,,Natomiast co do tej grupy ludzi kochającej zwierzęta, a nienawidzącej ludzi, to sama do niej należę”
   Śpieszmy sie kochac ludzi – tak wcześnie odchodzą.
   Wyglada ze czegoś tam jeszcze nie masz przepracowanego.
   Nie ma podziału na świat ludzki i zwierzecy. Wszyscy jestesmy jednością i nie ma podziałów. Zwierzeta sa cześcią tego samego co ludzie i na odwrót.
   To szalenie proste sprawy – które ciężko zrozumieć i zaakceptować.
   ,,Wszystko jest jednością a jedność jest wszystkim” – to podstawowa wiedza.
   Rozumiem Cię bo sam wprost uwielbiam zwierzęta, ale z tego powodu nie odrzucam ludzi. Byc może wielu jest zagubionych i nieswiadomie skrzywdziło Cię [świadomie krzywdzą psychopaci] – co Ciebie boli. Masz prawo odczuwać żal bo to całkowicie naturalne, ale badź lepsza / ponad to. Pokaż swoja wielkość i dobroć – wtedy poczujesz sie częścią tej natury która tak kochasz
   Poczuj prawdziwą nieograniczoną Miłość – nie trzeba robić sobie i innym ograniczeń

   Pozdrawiam Cię

   1. No nie mam przepracowanego 😉 Ale myślę, że przepracowanie tego nie da już czystej karty ludziom. Wiesz jak to jest, można posklejać rozbite lustro, ale wciąż będzie widać te ślady rozbicia.
    Ja sobie będę pomagać zwierzętom, inni ludziom i już. Tacy, jak ja, też są bardzo potrzebni.
    Dla mnie podział jest. Nawet to widać – choćby mięsożercy. Jeśli nie byłoby podziału, wszyscy byliby wege.

   2. ,, Rozumiem Cię bo sam wprost uwielbiam zwierzęta, ale z tego powodu nie odrzucam ludzi. ”

    Ło to, to.

    Czy jeśli jeden człowiek (dwóch, trzech) skrzywdził nas, oznacza to, że pogarda należy się wszystkim ludziom?

    A jeśli lew upierdzielił mi nogę 😀 , to jest to początkiem mojej nienawiści do wszystkich zwierząt?

    A co z florą po tym, jak pieprznęłam łbem w drzewo aż biedne zadudniło? 😀 😀

    Wszystko jest całością, tylko człowiek nie wiedzieć czemu, jak kropla z oceanu, odrywa się od niego, spada na gorącą słońcem plażę i wciąż myśli, że jest potęgą.
    Izolacja od jedności zabija.
    Powrotem do jedności jest przebaczenie – ono uzdrawia przede wszystkim nas.

    1. No jak się uderzy głową w drzewo, to raczej nasza wina, co? Przecież nie chodzę do ludzi i ich nie błagam, żeby byli chamami. Zwierzęta nie mają takich możliwości umysłowych, jak ludzie, kieruje nimi instynkt. Nie znienawidziłabym zwierząt nigdy.
     2-3? Haha, poczucie humoru. Pogarda należy się większości wg mnie, ale to moje zdanie, poparte moimi doświadczeniami i nie każę nikomu tak samo myśleć.
     A to nie z powodu miłości do zwierzaków nie znoszę ludzi, tylko dlatego, że zasłużyli 😉
     Podziwiam miłość, czy dobre nastawienie do ludzi, ale to nie ja.
     Wyrażam swoje zdanie tylko.

   3. Gmosiu – przyjacielu

    Ja wiem ze Ty wiele z tego co próbuję przekazać nie rozumiesz i nie robie z tego afery. Nie odbieraj jednak innym szansy znalezienia sedna. Nie chcesz probowac – ok – nie musisz
    Na prawde jestem ciekaw jakbyś sobie poradził w dzungli – nago i bez narzedzi. To na prawde ciekawy temat

    Pozdrawiam Cię

  2. Czyli rozumiem całkowicie oddzielasz się od innych ludzi? Wybacz jeśli źle to zrozumiałem, ale. Wydajesz się dosyć młodą osobą. Twierdzisz, że wegetarianie są bardziej uduchowieni w pewien sposób od reszty. Ja myślę, że są idiotami (z pewnoscią ci, którzy darliby z siebie skórę w obronie zwierząt), którzy nie rozumieją jak działa ludzki organizm, a to było przecież w szkole nawet. Ignorancja? Może nie powinienem nazywać ich idiotami, ale lepszego słowa nie mogę wymyślić w tym momencie. Nie nazwałbym idiotami z pewnością tych, którym po prostu nie smakuje mięso, nieudawany wstręt do mięsa mam na myśli, ponieważ sam mam podobny problem, tylko że na odwrót – do warzyw. Szczególnie do buraków i czerwonej kapusty (i ogólnie kapusty). Nieraz po nich o mały włos nie zwymiotowałem, nie moge tego po prostu przełknąć. I z pewnością nie nazwałbym siebie drapieżnikiem, bo jem niektóre warzywa i powoli przyzwyczajam się do nich, poza tym od małego dziecka uwielbiam zwierzęta. No prawie wszystkie, trudno mi polubić pająka, kleszcza albo wija. Żyje na wsi, na gospodarstwie, praktycznie całe swoje życie. Zabiłem w życiu setki kurczaków. Wolę oczywiście na jeden raz uciąć im łeb, ale nigdy nie byłem w tym dobry. Niektóre z nich miałem na stole, miałem ich krew na rękach i ubraniach, chodziłem z tym normalnie po podwórku i po domu do łazienki i jakoś nie rzygałem, choć na widok krwi dziwnie się czuje. Idę po oborze i daje jeść bykom, które zostaną za jakiś czas sprzedane na rzeź. Lubie te gnoje, choć są bardzo agresywne. Dlatego, że są na łańcuchu? Nie, dlatego, że to samce, mógłbym się rozpisać na ten temat, ale walić to, nie współczuję im, bo to nie o współczucie tu chodzi. Nadal lubie zwierzęta, mimo tego co nieraz się tu działo i co nieraz robiłem zwierzętom. Ojciec ma wstręt do gadów i zabija każdego, którego zobaczy, ja z kolei każdego biorę w ręke i wynoszę do lasu, bo ani nie są niebezpieczne, ani też nikomu nie szkodzą, więcniech sobie żyją. Poza kotami chyba najbardziej lubie myszy, to chyba jedyna „rzecz” w życiu, którą nazwałbym słodką, ale żadnej nie dam żyć. „Zwierzęta za to wnoszą światło w moje życie i też bym je broniła ostro.” Nie wiem, co o tym myślec. Nie uważam cie za idiotke albo popapraną, po prostu tego nie rozumiem. Mieszkam pod lasem. Jedyne co widzę wśród zwierząt i roślin, to życie w jego pierwotnej postaci. Nie widzę tu światła ani duszy. Dla mnie także wszystko jest jednym i ja jestem częścią wszystkiego. Zrozumiałem to tymbardziej, gdy zrozumiałem czym jest samo życie, czym jest ta siła. Naprawdę widziałem to. I mimo to, nadal uważam, że zwierzęta nie mają duszy, nawet jeśli kiedyś zaczęłyby mówić, porozumiewać się z nami. Nie tłumaczcie mi niczego, bo przez to już dawno temu przeszedłem, rozmyślając o życiu, bardzo dobre miejsce miałem do tego.
   „Natomiast co do tej grupy ludzi kochającej zwierzęta, a nienawidzącej ludzi, to sama do niej należę. Nie dlatego, że ludzie są niedoskonali, tylko dlatego że są okrutni, sprawili mi wiele złego i choćbym chciała, nie potrafię im współczuć…. ” Okrucieństwo też skądś się bierze. Jeśli izolujesz się od ludzi, dlatego że boisz się bólu, który doświadczyłaś, to zapowiadam ci, że i tak kiedyś to do ciebie wróci. Musisz przez przejść, bo ten strach będzie blokował ci drogę do czegoś ważnego w twoim życiu. Możesz się izolować od ludzi i zwierzęta z pewnością dają ci pewne ciepło, którego normalnie nie otrzymujesz, wiem jak to jest, choć z innego powodu, ale z pewnością zdajesz sobie sprawę, i pewnie dlatego też to napisałaś, że prędzej czy później będziesz musiała „wrócić do cywilizacji”, bo zwierzęta nie dadzą ci tego, co naprawdę potrzebujesz. Ciepła jakiego może dać ci tylko drugi człowiek. Zwierzęta tego ci nie dadzą. Ci którzy wierzą, że zwierzęta mają duszę, powiedzą, że ich umysły bądź dusze mają zbyt niską wibrację, żeby mogły świadomie odpowiedzieć, czy coś w tym stylu, nie pamietam jak to wyglądało. Dla mnie one nie mają duszy, więc nigdy nie będą w stanie zrozumieć tzw. „uczuć wyższych”, nawet gdy odzyskają samoświadomość. Nie współczuję zwierzętom czy ludziom, dlatego, że jestem zimnym sk****synem, ale dlatego, że rozumiem w jakim stanie jest natura i ludzki świat. Brak mi empatii? Nie powiedziałbym. Uważam też, że współczucie jest dla tych, co wolą stać z boku, nic nie robiąc z sytuacja. Ot, inny punkt widzenia świata. A, i co do tych wszystkich, którzy idealizują wegetarianizm i mówią, że człowiek jest w stanie żyć bez mięsa, przypominam jedną, ważną rzecz. Jest jeden aminokwas, który jest potrzebny organizmowi ludzkiemu, ale nie produkuje on go, tzw. aminokwas egzogenny, rośliny też go nie produkują. nie pamiętam jak sie on nazywa, ale niestety, bagatelizowanie takiej rzeczy, powiedzieć, że ” ee tam, to tylko jeden aminokwas” jest głupotą. Tu się zgadzam z „gmozabija”, w którymś z postów tutaj. Białka są takimi konstrukcjami, że żaden aminokwas nie leży w dowolnym miejscu, on musi byc tam, gdzie jest, a ten jeden egzogenny zdaje się dość często jest potrzebny, wybaczcie, ale nie pamiętam już dokładnie tego wszystkiego. Nie mniej jednak ta jedna rzecz sprawia, że po prostu potrzebujemy mięsa, żeby żyć. Dlatego każdego takiego człowieka wyśmieję i powiem, że jest idiotą. No, chyba że coś się zmieniło na świecie i rzeczywiście możemy obyć się bez mięsa, wtedy nie będę już wypowiadał się na ten temat. Dodam na koniec, że gdzieś w afryce jeden taki szaman opowiedział komuś, że bardzo dawno temu nasze geny zostały zmodyfikowane. Taki offtop, dla rozmyślań.

 25. A ja bym to skwitowała tak, patrzmy zawsze na siebie i swoje postępowanie, bo to i tylko to wpływa na nas, jeżeli będziemy ciągle oceniali i osądzali innych, to nigdy ale to nigdy nie będziemy godni być dziećmi Boskiej Wszechświadomości.

  Wszyscy jesteśmy lustrami, to co widzimy w innych, jest w nas.
  Krzywda i cierpienie zadane istocie ludzkiej czy zwierzęcej jest i zawsze będzie krzywdą i cierpieniem. Wszystko jest w nas, skupiajmy się na oczyszczaniu siebie ze złych skłonności, dając przykład otoczeniu w czynieniu tylko dobra, a świat wokół nas zmieni się na pewno na lepszy .
  Ja bym dodała do słów księdza Twardowskiego zacytowanych przez Bogdana ” śpieszmy się kochać i nie zadawać im cierpień wszystkie żyjące istoty, bo tak szybko odchodzą”.
  Wszystkim przesyłam ♥♥♥♥♥♥♥♥

  1. Ja już sam nie wiem kim jestem

   Coś mi tam dynda miedzy nogami, a trafiłem do klubu MĄDRYCH BAB. Jestem zaszczycony takim towarzystwem i serdecznie dziękuję za słowa poparcia.
   Uwazam w mojej główce tak
   Jesteśmy tu [u Kefirka] po to by sie rozwijać i uczyc. Padają od czasu do czasu rózne opinie. One są jednak po to – by wspólnie znaleść własciwe rozwiazanie problemu. Kłóćmy się, dyskutujmy [bez obrazania] – w imie naszego dalszego rozwoju i samodoskonalenia

   Pozdrawiam was serdecznie

 26. Hej 🙂
  Jestem studentką psychologii i aktualnie przeprowadzam badania na temat dobrostanu i duchowowści wegetarian. Potrzebuję przebadać 150 osób. Czy w związku z tym mogłabym prosić o pomoc poprzez wypełnienie badania?
  Link do badania: http://www.ebadania.pl/ed189aa42fa77dde
  Z góry bardzo dziękuję 🙂

  1. lepsze badanie by było prześledzenie poronien i raka jelit u wegetarian który zbiera solidne zniwo u nich

   1. Pomóżcie Ani 😉 A mnie ostatnio dopadł tzw. „Krwawy Mięsa Zew” 😀 Ostre wpierdalanko dobrej jakości mięsiwa i nic nie wskazuje na to, że to szybko się skończy. 😉 xD

 27. ale co tu rozkminiać i po co? chcecie to jecie nie chcecie to nie, widocznie niektorym potrzeba wiecej wcielen by zrozumiec 5 przykazanie nie zabijaj 🙂 pozdrawiam

 28. „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” – Jana 8:32. Jaka ona jest. Zgodnie z
  systematyką, podstawową jednostką klasyfikacji organizmów jest gatunek. Gatunki
  łączą się w rodzaje. Rodzaje w rodziny. Rodziny w rzędy. Rzędy w gromady.
  Gromady w typy. Typy w królestwa. Królestwo, to najwyższa jednostka
  klasyfikacji. Z uwagi na wspólne cechy organizmów i budowę komórek, ludzie
  należą do królestwa zwierząt. Zwierzęta oddychają , wydalają , reagują na
  bodźce , rozmnażają się płciowo , są wielokomórkowe I odżywiają się
  cudzożywnie. „Los bowiem synów ludzkich jest ten Sam, co I Los zwierząt; Los
  ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten
  Sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt, …” (Koh 3:19). W zamiarze
  Stwórcy, ludzie posiedli jedynie takie, dodatkowe cechy, które pozwalają im być
  naczelnymi w przyrodzie. Zwierzęta były wiec posłuszne ludziom, w sposób
  naturalny. Naruszenie panującej równowagi – w symbolice Biblijnej, zostało
  wyrażone w scenie przedstawiającej bratobójstwo: Kain rzucił się na swego brata
  Abla i zabił go (Rdz 4:8). Zwierzęta, to bracia ludzi, jednak kainowych. Od
  tego wydarzenia, kiedy ludzie, dla zaspokojenia swoich pożądliwości, zaczęli
  zabijać swoich braci – cała Przyroda, o której do dzisiaj wiadomo, że jest
  mądra, obróciła się przeciwko rodzajowi ludzkiemu. W związku z tym, każda osoba
  ludzka, podczas narodzin, przenosi dziedzicznie negatywne, charakterystyczne,
  towarzyszące zdestabilizowanemu rozumowi , skłonności kabalistyczne i
  sanguinarne, które niosą w sobie potencjalne zagrożenie, polegające na tym, że
  bardzo łatwo można uwikłać się w zło. W każdym przypadku, na skutek owego
  defektu, trudniej osobie ludzkiej poznawać Stwórcę i jego prawa, dostrzegalne
  tylko świadomością. Skażony kanibalizmem rozum, taka też i świadomość – niczego
  nie pojmuje. Konsumowanie przez człowieka (ssaka), osobników tego samego
  gatunku (ssaków) – jest czystym kanibalizmem. Ludożerstwo, określane jest jako
  antropofagia (gr. anthropos – człowiek, phagein – pożerać). Ludożercę, dla odróżnienia, nazywa się sanguikiem (gr. sanguis – krew). Od upowszechnienia oto tej to właśnie wiedzy, należało by zacząć. Ludzkość, aby prawdziwie awansować w rozwoju, powinna wyzbyć się praktykowania kanibalizmu (nie wspominając już o sanguinizmie)!

 29. Brawo za artykuł. Wystarczy się właśnie rozejrzeć i pokojarzyć trochę faktów. I dodam ze weganizm itp to poprostu kultywowana moda wśród określających się ,,alternatywnych,, osobników, którym daleko jest do bycia sobą i indywidualizmu (nieświadomość bycia masą). Ponadto nie mówiąc już o empatii, tolerancji i dobroci.

 30. Kiedyś mogłam jeść mięso na śniadanie, obiad, kolację, na przystawkę, danie główne i deser. A teraz czuję do niego taki wstręt, że nie byłabym w stanie przełknąć nawet małego kęsa. Nie miałam zamiaru zostać jaroszem (jem dużo jajek, nie gardzę też rybami), stało się to niezależnie ode mnie. Dowiedziałam się niedawno, że jedna z moich znajomych ma dokładnie tak samo. Może organizm tak zareagował na jakieś nadmiary lub braki. A może sklepowe mięso mi nie służy.
  Mam kota i raz w tygodniu chodzę po mięso dla niego. Wybieram zawsze takie godziny, gdy w sklepie nie ma kolejki, bo wprost nie znoszę zapachu (dla mnie smrodu) mięsa i wędlin. Gdyby ktoś kilka lat temu mi powiedział, że tak będzie, stwierdziłabym, że zdurniał do reszty.

  1. upij się i zobacz czy będziesz mieć taki sam wstręt, jeżeli nie to się zaprogramowałaś ale jak jesz jajka to ok spróbuj także surowe mleko z mlekomatow np

   1. Po pijaku prawie rzygam od samego zapachu mięsa. Mleko i jego przetwory (kupuję od lat na rynku u zaufanej pani posiadającej gospodarstwo) mogę jeść tylko w małych ilościach (nietolerancja), choć bardzo lubię.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.