Raport: na północy Europy ginie najwięcej pszczół

Raport: na północy Europy ginie najwięcej pszczół

Masowe wymieranie pszczół, nazywane także apokalipsą pszczół bądź CCD – Colony Collapse Disorder, trwa od około 2007 roku i alarmuje media i opinię publiczną na całym świecie.

Ustalono, iż jest to kompilacja wielu czynników – głównie pestycydów produkowanych przez korporacje takie jak Monsanto, upraw GMO czy fal generowanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej. Mówi się też o udziale w tym zjawisku zmieniającej się częstotliwości Schumanna – drgań jądra ziemskiego. Częstotliwość ta ma wzrastać, co dezorientuje nie tylko pszczoły, ale inne zwierzęta – np delfiny, które zdezorientowane, wpływają masowo na plaże i giną.

Obecnie szacuje się, że straty w koloniach pszczelich, w zależności od kraju, wynoszą nawet 33,6%. Jest to problem, który należy pilnie rozwiązać, bo jak tak dalej pójdzie – pozostaniemy bez pszczół. Tak już jest w Chinach. Tam w niektórych prowincjach wyginęło 100% pszczół i rośliny muszą zapylać ręcznie ludzie. Z tym, że rząd Chin stać na wynajęcie setek tysięcy ludzi do takiej roboty, gdyż tamtejsi niewolnicy pracują za miskę ryżu. Tak działa wolny rynek! U nas trzeba by było dać te 800 zł netto na miesiąc. A na tak dalece idącą „rozrzutność” nie stać ani polskich komendantów obozów pracy żartobliwie nazywanych „pracodawcami”, ani tym bardziej rządu.

Wklejam poniżej komunikat Polskiej Agencji Prasowej na ten temat. Są to pierwsze oficjalnie przeprowadzone badania na tak dużą skalę. Zapraszam do zapoznania się z tym raportem.

Wstęp: Jarek Kefir

Raport: Na północy Europy ginie najwięcej pszczół

Cytuję: „Na północy Europy ginie znacznie więcej pszczół niż na południu i wschodzie kontynentu – wynika z raportu, opublikowanego w poniedziałek przez Komisję Europejską. W Polsce w zimie przełomu 2012 i 2013 roku wskaźnik śmiertelności pszczół wyniósł 14,8 proc.

pszczoly gina apokalipsa pszczolBadania przeprowadzone przez unijne laboratorium referencyjne ds. zdrowia pszczół miały rzucić więcej światła na problem groźnej dla rolnictwa i produkcji żywności wysokiej śmiertelności wśród populacji pszczół w Europie, USA i Azji. Od 2007 r. rozmaite organizacje i media biją na alarm, że pszczoły giną masowo. Brakowało jednak dokładniejszych danych na temat tego zjawiska.

Autorzy opublikowanego w poniedziałek raportu przebadali 32 tysiące kolonii pszczół w 17 krajach UE. Doszli do wniosku, że śmiertelność pszczół nie jest aż tak wysoka, jak się obawiano i wynosi między 3,5 proc. a 33,6 proc. Wskaźnik śmiertelności różni się w zależności od regionu, na co mogą mieć wpływ m.in. czynniki pogodowe (długa zima). W pozostałych porach roku śmiertelność pszczół jest znacznie niższa (między 0,3 proc. a 13 proc.).

Zimą ubiegłego roku najwięcej pszczół zginęło w Belgii (33,6 proc. populacji), a w Danii, Estonii, Finlandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii śmiertelność wyniosła ponad 20 proc.

W Niemczech, Francji, na Łotwie, w Polsce i Portugalii wskaźnik ten wyniósł między 10 a 15 proc. Z kolei w Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Słowacji był on niższy niż 10 proc.

Studium nie uwzględnia wpływu niektórych pestycydów na zdrowie kolonii pszczół. W ub. roku Komisja Europejska wprowadziła ograniczenia w użyciu trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidinu, imidaclopridu i thiamethoxamu) oraz Fipronilu, które w ocenie Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) są groźne dla pszczół.”

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Jedna myśl w temacie “Raport: na północy Europy ginie najwięcej pszczół

  1. Książkę wydaje 😉 i strony mu źli ludzie zainfekowali. Zresztą sam skontaktuj się przez facebookowy profil samcze runo

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.