Czy wiesz po co żyjesz, człowieku?

Witam, chciałem obrazowo przedstawić sprawę „Skoków świadomości” które odbywały się na przestrzeni dziejów.

Ja jestem zdania, że oprócz naszej indywidualnej świadomości, cała ludzkość posiada także świadomość wspólną, kolektywną, globalną. Część ludzi nazywa ten globalny umysł „egregorem”.

Globalny umysł „uczy się” na bazie doświadczeń każdej epoki historycznej, każdego pokolenia. Gdy jakiż naukowiec, mistrz duchowy, grupa osób, czy dane pokolenie, „wgra” do globalnego umysłu jakieś nowe wartości, zostają one tam na trwałe. Ba, dla następnych pokoleń są one czymś logicznym i oczywistym, choć przecież nieraz jest tak, że mnóstwo ludzi żyjących wcześniej, musiało toczyć ciężką walkę, by tak się stało, by te nowe wartości zaistniały.

W starożytności nie istniało coś takiego jak szacunek dla życia ludzkiego, miłosierdzie, przebaczenie. Takie wartości próbowali zaszczepić Jezus Chrystus i apostołowie, z różnym skutkiem. Jednak dziś uważamy to za coś ważnego, wzniosłego, ludzkiego. W starożytności tak wcale nie było.

W wiekach dawnych powszechnie uważano, że to słońce krąży wokół Ziemi, a nie Ziemia wokół słońca. Wtedy pojawił się taki aspołeczny typ nie uznający żadnych autorytetów, w tym tych duchowych i naukowych – Mikołaj Kopernik, i powiedział, że wszyscy oni się mylą. Że to Ziemia krąży wokół słońca. Za tę prawdę, która dla nas, współczesnych, jest jasna i oczywista – w przeszłości musiało zginąć tysiące ludzi, spalonych na stosach czy miażdżonych kołem w salach tortur.
Inna sprawa to ta, że gdyby Mikołaj Kopernik żył dziś, to na pewno zalecono by mu Prozac w celu skorygowania nieodpowiednich zachowań.

Wiek XIX i początek wieku XX przyniósł jeszcze ciekawsze dylematy do rozgryzienia.
-powszechnie uważano, że nie powinno budować się pociągów osiągających prędkość większą niż bodaj 80 km / h, bo to rozerwałoby ludzkie trzewia.
-uważano, że maszyna zrobiona z metali nie ma prawa latać, bo nie ma o tym nic w biblii, poza tym tylko ptaki mogą latać;
-sprzeciwiano się budowaniu piorunochronów, gdyż to łamanie praw boskich;
-gdy jeden z uczonych zaczął krzewić naukę o mikrobach i o potrzebie czystości, ignorowano go, bo w biblii nic o tym nie ma. Jego nauki wcielono w życie dopiero w latach 50 i 60 XX wieku, co spowodowało powolny spadek zachorowań na groźne choroby wieku dziecięcego;
-gdy Mendelejew proponował pierwszy raz tzw układ okresowy pierwiastków, wyśmiano go i cynicznie zaproponowano, by układał swoje pierwiastki alfabetycznie;

Lata 20- i 30- XX wieku to szalony rozkwit nacjonalizmów w wielu krajach świata. Naturalnym przedłużeniem nacjonalizmu jest oczywiście imperializm, faszyzm i eugenika. Skutki odczuliśmy w postaci niszczącej II Wojny Światowej, śmierci milionów ludzi, obróceniem dużej części świata w ruinę, zrzuceniem bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki.
Dopiero po wojnie ludzkość zaczęła się zastanawiać – do czego doprowadzi taka polityka wzajemnego nienawidzenia się. Powstały liczne ruchy i treści pacyfistyczne, powstała idea tolerancji. Wcześniej były to pojęcia niemal zupełnie nieznane. Oczywiście, te idee zostały wykorzystane w zgubny sposób przez światowe elity, ale to już inna sprawa.

Podobną sytuację mamy dziś. Powoli zmieniają się warunki życia, wzrasta poziom technologii, ludzie mają dostęp do coraz większej ilości wiedzy. I tym samym: wzrasta świadomość dużych grup ludzi.
Dla przykładu: dziś to, co jeszcze 30 lat temu było znane wyłącznie bardzo wąskiej grupie ludzi, studiującej nauki psychologiczne i wiedzę tajemną, dziś jest głoszone wszędzie, od tej wiedzy dzieli nas kilka kliknięć komputerową myszką. Komputer podłączony do internetu umożliwia nam ekspresowy dostęp do niemal 99% wiedzy zebranej przez tysiące lat przez ludzkość. Takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy w historii.

Wraz z pojawieniem się większej świadomości i wiedzy, przychodzą też zupełnie nowe wnioski, treści, wzorce. W naszej epoce te nowe wzorce są często niezgodne z tym, co przez miliony lat wytworzyła nasza natura, biologia. Są więc niezgodne z tym, co dotychczas jest uważane za bezdyskusyjną prawdę.
Taki stan rzeczy powoduje rozbicie współczesnych ludzi między tym, co podpowiada natura, a tym, co podpowiada nowa świadomość.
Ludzie czują się zagubieni, oszukani przez wzajemnie wykluczające się modele życiowe. Jednak uważam, że nie należy patrzeć na ten proces globalnej przemiany, z perspektywy dobra i zła. Spróbujcie trzymać ego na wodzy, i patrzeć na to jak na eksperyment, doświadczenie.

Miłej zabawy!

Jarek Kefir

Źródło:

2 myśli w temacie “Czy wiesz po co żyjesz, człowieku?

  1. „Czy wiesz po co żyjesz człowieku?” To jest fundamentalne pytanie, na które każdy powinien odpowiedzieć samodzielnie po wyciszeniu się. Tymczasem, tempo życia, narzucone wzorce, powodują, że człowiek bezmyślnie poddaje się trendom politycznym, ekonomicznym, religijnym. Nigdy w czasach historii nie było tylu nowinek technologicznych w zasięgu ręki, dlatego człowiek przestał zastanawiać się nad sensem życia, lecz stał się konsumentem pozbawionym uczuć wyższych. Pytania zadają ci, którzy są poza systemem, lub zostali wykorzystani przez niego i potraktowani jak zużyty, zbędny sprzęt. Technologia, która miała wyzwolić człowieka z przymusu ciężkiej fizycznej pracy, by mógł rozwijać swoje pasje i doskonalić więzi międzyludzkie, tak by uczynić ziemię rajem, służy wąskiej grupie ludzi, którzy czynią z ziemi piekło.
    Żyję po to, by doświadczając materii, rozwijać swoje wnętrze i uczucia wyższe. Żyję po to, by dać świadectwo swojego człowieczeństwa, szczególnie w dzisiejszych czasach nastawionych na materię. Żyję po to, by każdy kto mnie zna osobiście, mógł zobaczyć, że życie nie polega na posłusznym odgrywaniu narzuconej nam odgórnie roli, lecz na przeżywaniu życia w zgodzie z samym sobą i bez krzywdzenia innych. Swoją pozytywną energią empatii, zarażamy innych. Mamy wpływ na ludzi z którymi się spotykamy, możemy zacząć od dziś zmieniać energię swojego otoczenia poprzez swój osobisty przykład, a być może jutro uda nam się zmienić niekorzystne trendy w świecie. Dzisiejsze marzenia stają jutrzejszą rzeczywistością.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.