BŁOGOSŁAWIONYCH SPOKOJNYCH CZASÓW ŻYCZĘ!

🌲 NIECH TEN CZAS BĘDZIE DLA NAS przede wszystkim spokojny. Bo czuję, że w tych czasach tego właśnie potrzebujemy najbardziej. 🙂

Bądźcie zdrowi i silni, bo tego potrzebujemy na drugim miejscu. No i niech św Mikołaj (zwany przez niektórych złośliwie pracodawcą), hojnie sypnie Wam podwyżką w nadchodzącym roku. Miłość, znajdzie się lub nie, pośród tych powyższych. Na te koleje losu mamy akurat najmniejszy wpływ, choć też Wam tego życzę. Jak obchodzę okres końca roku? Tak, jak każdy człowiek w Polsce. Lub prawie każdy. Cieszę się, że mamy swoje własne, unikalne tradycje. Nawet jeśli czasami na nie narzekamy, lub zdarzy się, że wypominamy tradycji hipokryzję.

Ja jednak się tym nie emocjonuję negatywnie. Nie chciałbym tego globalnego ujednolicenia w stylu jeansy, mak Donald i kola. Jeśli jednak masz strach przed tym okresem, a w rodzinie zdarzają się toksyczne osoby, to rozumiem Twój lęk i współczuję Ci. ❤️

Nic jednak nie trwa wiecznie, i już 2 stycznia o 5 rano, idąc pośród chłodu, wiatru i deszczu do pracy, znowu zrozumiemy, że ten świat chyba nie został stworzony do tego, byśmy byli zbyt szczęśliwi. 😉 Ach, musiałem, bo czymby był kefirowy artykuł bez choćby nutki ironii? 😀 Jarek Kefir.

⬇️ PONIŻEJ: ⬇️ KORZENIE ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA i ZNACZENIE SYMBOLI ŚWIĄTECZNYCH:

🔥 Przesilenie zimowe wypada 21 grudnia każdego roku, zaś astronomiczną zimę datuje się od dnia 22 grudnia. 24 grudnia obchodzona jest wigilia Bożego Narodzenia, a długi czas przed chrześcijaństwem była określana jako Szczodry Wieczór (Słowianie) lub święto Yule (poganie). Także w dniu 21 grudnia jest najdłuższa noc w roku. Patrząc na to symbolicznie, to następuje chwilowy triumf ciemności nad światłością, „śmierć” Słońca. Przez trzy dni Słońce jest w pozornym bezruchu. Nie podnosi się ono wyżej nad horyzont, niż w dniach poprzednich. Dopiero po trzech dniach Słońce wstaje minimalnie dalej, a dzień jest minimalnie dłuższy. Następuje triumf światłości, „zmartwychwstanie” Słońca, „nowy Bóg się rodzi.” Ta tradycja pochodzi z kultów pogańskich (solarnych) i została zaadaptowana przez chrześcijaństwo.

Jezus Chrystus, nazywany przez Biblię „Słońcem Ludzkości” umarł na krzyżu, po czym zmartwychwstał właśnie po trzech dniach. Chrześcijanie różnych obrządków świętują właśnie w dniach 24, 25 i 26 grudnia. Święta trwają do Trzech Króli, którzy tak naprawdę są trzema gwiazdami z Pasa Oriona. No i w pierwszych dniach stycznia Słońce znajduje się odległościowo najbliżej Ziemi. Syriusz to inaczej „gwiazda pojawiająca się na wschodzie” z Biblii. Cztery gwiazdy „Krzyża Północy” tworzą na niebie znak krzyża, który także został zaadaptowany przez chrześcijaństwo (ukrzyżowanie). 12 apostołów, 12 wigilijnych potraw, 12 gwiazd na fladze UE i inne dwunastki, to inaczej 12 znaków zodiaku jak i 12 miesięcy kalendarzowych.

➡️ Sama choinka w formie drzewka pochodzi podobno z Niemiec z XVII wieku, ale pomysł jej stawiania w domu jasno wynika z praktyk pogańskich polegających na dekorowaniu zielenią w środku zimy. W wielu kulturach drzewa są symbolami życia, trwania i nieśmiertelności. Może to w jakimś stopniu tłumaczyć, dlaczego wyobrażenia drzew przypominających świerki wyryto na skałach w Bohuslän i Østfold setki lat przed tym, jak świerk zadomowił się tam na dobre.

Z kolei pierwotnie Święty Mikołaj nie przynosił prezentów, tylko był zwykłym biskupem z terenu dzisiejszej Turcji. Zresztą nawet do dzisiaj w wielu regionach Polski twierdzi się, że Mikołaj przynosi prezent 6 grudnia a 24 grudnia przychodz i”Gwiazdor”. Gwiazdor jak i przemierzający niebo w środku zimy Mikołaj to emanacje tych samych pierwotnych opowieści o starych pogańskich duchach, które podróżują po niebie w te szczególne dni.

➡️ Przesilenie zimowe wydaje się dziwnym momentem na huczne zabawy, ale gdy się temu bliżej przyjrzymy okaże się, że jest to niemal idealny czas na zabawę. Te zabawy także wiążą się z płodnością, do której stale nawiązywano w dawnych kulturach. Mroczna zima napawała lękiem i często uważano, że jest okresem, gdy bóstwo płodności śpi lub nie żyje. Wierzono, iż różnymi sposobami można je ocucić albo przynajmniej trochę mu pomóc. Dary, tańce, hałas, uderzenia rózgą — wszystko to miało odpędzać złe duchy oraz zapewniać płodność ludziom, zwierzętom i roli.

Obdarowywanie się prezentami jest jeszcze młodszą tradycją, ponieważ szacuje się, że pierwsze podarunki w tym okresie ludzie zaczęli sobie wręczać dopiero w XIX wieku. Dawniej w dniu „świętego Mikołaja” [Odyna] rozdawano jabłka, orzechy i inne jesienne owoce. Były to symbole płodności. Niegdyś uważano, iż podczas mroźnej i mrocznej zimy można sobie zjednać przychylność bogów, składając im dary. Miało to podnosić płodność ludzi, zwierząt i pól.

➡️ Obdarowywanie się prezentami jest dość młodą tradycją, ponieważ szacuje się, że pierwsze podarunki w tym okresie ludzie zaczęli sobie wręczać dopiero w XIX wieku. Stało się to popularne w Wielkiej Brytanii. Podwaliny pod rozpowszechnienie tego obyczaju dała nawet sama Królowa Wiktoria, która według kronik wręczała swoim dzieciom prezenty na Wigilię Bożego Narodzenia w 1850 roku.

🔥 Jeśli chcesz podziękować mi za rok pracy przy pisaniu treści anty-elitowych na w miarę dobrym poziomie, jak i zrobić prezent na Święta, to możesz skorzystać z poniższych opcji. Serdecznie zapraszam Cię do wsparcia, gdyż bez Waszej pomocy nie byłbym w stanie publikować. Praca na etacie i moje wynagrodzenie za nią nie pozwoliłyby mi np na regulację zobowiązań. Liczy się pomoc w każdej możliwej kwocie. Za każdą wpłatę dzięki, niech Wam los przychylny będzie!

1️⃣ Nr konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282

Dla przelewów z zagranicy:
-Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
-IBAN: PL16102047950000910201396282

2️⃣ Na Pay Pal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

3️⃣ Postawienie kawy w serwisie Buy Coffe – link: buycoffee.to/kefir

4️⃣ Darowizna przez Revolut:
Nr konta: 39291000060000000004742686
IBAN: LT603250012867538063
BIC: REVOLT21


Odkryj więcej z mr Jarek Kefir & dr Odkleo

Subscribe to get the latest posts to your email.

Jedna myśl w temacie “BŁOGOSŁAWIONYCH SPOKOJNYCH CZASÓW ŻYCZĘ!

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.