KAPITALIZM W POLSCE I NA ZACHODZIE, CZYLI DLACZEGO JESTEŚMY TAK DOJENI?!

Kapitalizm i neoliberalizm jest przedstawiany obecnie jako jedynie słuszna ideologia, której nie wolno kwestionować ani podważać. Kapitalizm i jego pochodna, czyli neoliberalizm, są przedstawiane jako czołowe osiągnięcie polskiej transformacji ustrojowej. Są też przedstawiane przez globalne elity jako „koniec historii”, czyli jako ideologie, które zwyciężyły już ostatecznie. Według mnie, jest to zupełny nonsens.

Dlaczego? W skali globalnej kapitalizm doprowadził do potężnego, planetarnego kryzysu dotyczącego każdej dziedziny życia. Dramatyczne wymieranie biosfery i anomalie pogodowe, wyczerpywanie światowych zasobów surowców, pustynienie i skażenie ogromnej powierzchni gruntów, przeludnienie, produkowanie trującej żywności, upadek ekonomii – to przykłady pierwsze z brzegu. Ale nie jedyne, bo przykładów rozpadania się i destabilizacji globalnych struktur, jest dużo więcej.

W skali lokalnej, polskiej, kapitalizm i neoliberalizm to rządy tych, którzy dogadali się w 1989 roku. A więc z jednej strony komuchów, którzy dziś dla nie poznanki są nazywani „liberałami” bądź „socjaldemokratami”. A z drugiej strony, ludzi byłej Solidarności. Którzy w Magdalence i na innych tajnych naradach, przy wódce i zakąskach, dogadywali grabież gospodarczą naszego kraju i narzucenie nam niewolniczego jarzma. Do tego po 1989 roku doszło mnóstwo ludzi przebiegłych, cynicznych, podłych, okrutnych, nie związanych ani z komuną, ani z Solidarnością. Bo ta elita przyciągała najgorszy element z możliwych.

kapitalizm w Polsce

.

Kapitalizm po polsku: solidarność i postkomuna

Oni zrobili kariery, biznesy, część stała się kapitalistami, oligarchami, część stała się bankierami czy reprezentantami globalnych korporacji w Polsce. Te wszystkie trzy powyższe grupy, utworzyły i zacementowały ten dzisiejszy polski system. System, w którym pracownik nie ma praktycznie żadnych praw. System, w którym pracodawca płaci grosze, bo może.

Typowy biznesmen, taki Janusz Cebulak, wiek 35 lat, głosuje na Nowoczesną Ryszarda Petru. Płaci pracownikom najniższą krajową, bo może. Mógłby płacić więcej, owszem, ale woli sobie kupić samochód, potem luksusowy wóz, potem jacht.. Aż w końcu, gdy rozkręci kolejny oddział swojej firmy – zacznie kupować dzieła sztuki, czyli inwestować. Ale pracownik fizyczny to dla niego śmieć i ma robić 10 godzin na dobę za 1500 zł netto. Pracownik z administracji jego firmy, młody chłopak po studiach, to też dla niego śmieć który na dodatek ma czelność głosować na tego oszołoma Kaczora. Ale z konieczności płaci mu te 3000 zł netto.

Kapitalizm i biznes po polsku, a kapitalizm i biznes w kraju cywilizowanym. Różnice widać na pierwszy rzut oka, choćby na kasie w supermarkecie. Zapraszam na małe porównanie, choć to przykład jeden z wielu:

kapitalizm w Polsce (2)

.

Kapitalizm i biznes w Polsce:

-Kasjer zarabia max 2000 netto, bo liczy się cięcie kosztów. Dlaczego kasjer tyle zarabia? Bo państwo na to pozwala. Gdyby pozwalało, to kapitalista by płacił pracownikowi choćby 600 zł netto, i starczyłoby mu wyłącznie na suchy chleb i wodę z kranu. Ale na tyle jeszcze nie pozwala, więc płaci tę minimalną krajową z konieczności. I jest jeszcze na maxa wkurwiony, że musi robolowi zapłacić te 1500 zł.

Chodzi jeszcze o coś innego. NBP od dekad poprzez „kreatywne„, ale bardzo zakamuflowane mechanizmy ekonomiczne, sztucznie zaniża wartość polskiej złotówki. Teraz jedno euro kosztuje aż 4,5 złotego, a powinno optymalnie 1 zł. No dobrze, bądźmy realistami – 1 euro powinno kosztować max 2 złote. Wtedy zarabiając nawet te 2000 zł netto, byłoby nas stać na dużo, dużo więcej rzeczy niż teraz. Zasada jest jedna: im słabszy pieniądz, tym lepiej dla eksporterów i kapitalistów (vide: niewolniczy kapitalizm w Chinach i zaniżanie kursu juana). Im mocniejszy pieniądz, tym lepiej dla zwykłych ludzi. Pytanie, dlaczego NBP to robi, jest pytaniem fundamentalnym.

gospodarka (2)

.

-Otwarta jest jedna lub max dwie kasy na osiem istniejących, bo liczą się koszta, a niskie pensje powodują masowy exodus na Zachód, spowodowany biedą. Więc na rynku jest niedobór pracowników. Tym samym kapitaliści sami sobie zakładają pętlę na szyję, i przy okazji całemu naszemu krajowi. Poprzez niewolnicze warunki panujące w tzw. „TymKraju” (słowo wypowiedziane przez posła PO), za chlebem wyjechało kilka milionów najlepiej wykształconych, najmłodszych, najzdolniejszych i najbardziej „obrotnych” ludzi. Trudno o bardziej stereotypowy i spektakularny przykład samobójstwa popełnionego przez całe państwo. A może tak miało być? Może celem jest to, że nie możemy mieć swojego kraju, nie możemy się rozwijać, nie możemy prosperować? Tylko mamy być niewolnikami?

-Tuż po skasowaniu Twoich zakupów i zapłaceniu za nie, kasjer natychmiast kasuje zakupy kolejnej osoby. Nie masz więc czasu, by spokojnie spakować swoje zakupy, bo natychmiast wpieprzają Ci się zakupy kolejnego klienta. Niejeden raz na własne oczy widziałem sytuację, gdy przez taką praktykę, produkty spadały na ziemię, i się np tłukły. Niby to nic, niby się czepiam.. Ale wg mnie jest to pewien symbol. Otóż, po pierwsze jesteśmy traktowani jak bydło we własnym kraju. Choćby taka głupia, codzienna sytuacja w sklepie. Po drugie, to my mamy się dostosować do systemu, a więc tutaj do pędzącej z bezlitosną szybkością taśmy na sklepowej kasie. Nie dostosujesz się, to licz się z tym, że wybuchnie kłótnia czy mordobicie, bo ten następny klient coś źle zauważy i pomyśli, że schowałeś do reklamówki jego zakupy. Lub Twoje zakupy wypadną na podłogę. I tak dalej, i tak dalej. Tak czy owak przekaz jest prosty: nie dostosujesz się do tempa, to czekają Cię konsekwencje, i to niemiłe.

globalna świadomość

Kapitalizm i biznes w kraju cywilizowanym:

-Kasjer zarabia godnie. Owszem, nie tyle co inżynier, nie tyle co specjalista, co jest logiczne i normalne. Ale podkreślę jeszcze raz – kasjer, robotnik, sprzątacz, budowlaniec, śmieciarz, itp – zarabia godne pieniądze. Które nie tylko pozwalają na zaspokojenie potrzeb biologicznych. Ale pozwalają też kupić zdrowsze jedzenie, jakieś witaminy, suplementy, pozwalają na rozrywkę, kino, teatr. Ba! Nawet na wyjechanie dwa razy w roku na wakacje. W Polsce zarobki wielu ludzi nie pozwalają na założenie rodziny, na rozrywkę, na mieszkanie, na wczasy. Mowa jest wręcz o biednych i nie dojadających pracownikach. Osobach, które pracują ciężko, a pomimo tego nie stać ich nawet na jedzenie. Mowa jest o setkach tysięcy głodnych dzieci wg corocznych raportów GUS – czyli o hańbie Polski.

-Otwarte są wszystkie kasy lub większość. No i kasjer czeka z kasowaniem zakupów następnego klienta, aż spokojnie spakujesz to, co kupiłeś. Jest to różnica nie tylko ekonomiczna. Jest to różnica przede wszystkim w mentalności i w traktowaniu drugiego człowieka. Jest to różnica w empatii, poziomie rozwoju cywilizacyjnego, etyce jaką wyznaje społeczeństwo. Oczywiście, takie „uwrażliwienie” mieszkańców krajów Zachodu na wszystko co możliwe, ma też swoje mroczne strony. Takie jak lewactwo, gender itp. Ale czymże by było nasze człowiecze życie, gdyby nie te wieczne dualizmy, gdyby nie te wszechobecne drugie dno wszystkiego co istnieje? No właśnie.

emocje i relacje

.

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir

Czy wiesz, że możesz wspomóc finansowo moje inicjatywy uświadamiające? Jest to forma wdzięczności za moją pracę i treści, które były dla Ciebie pozytywne i coś dobrego Ci dały. 🙂 Wsparcie umożliwia też zachowanie niezależności mojej strony.

Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

22 myśli w temacie “KAPITALIZM W POLSCE I NA ZACHODZIE, CZYLI DLACZEGO JESTEŚMY TAK DOJENI?!

 1. Drogi Jarku, drodzy Jarkowicze,
  co do niewolnictwa slowian to chciałbym zauwazyc, ze w jezyku niemieckim slowo Sklave (niewolnik) i Slave (Slowianin) sa niemalże tożsame. taki sobie ein Neurolingwistycznylasusik, ze pojde z germanska. na pewno przypadek, na 100 pro-zent. w innych jezykach tez podobnie programują od zlobka.

 2. Szanowny Panie Jarku. Proszę się nie gniewać, ale cały czas publikuje Pan różne, sensacyjne informacje, które jednak nie są w stanie skutecznie zmienić naszej, konsumpcyjnej (?) rzeczywistości. Proszę jednak pamiętać, że prawdy nie odkrywa intelekt, prawda jest zadana intelektowi do poznania. Pana trud i wysiłek, w związku z tym, nie może przynieść Panu żadnej satysfakcji, ponieważ idzie Pan „pod prąd”. Zatem, uprzejmie proponuję Panu współpracę w publikowaniu, na Pana blogu, takich treści, które doprowadzą, z czasem, do prawdziwego przełomu w Polsce, a kto wie czy i nie na świecie. Będę wdzięczny za wyrażenie uprzejmej zgody, na osobistą rozmowę w tym celu. Próbę przygotowania społeczeństwa do poznania zadanej Polakom prawdy, podjąłem już w 1991 r. zakładając szkołę średnią o innowacyjnym, rewaluacyjnym programie kształcenia. Po bardzo burzliwym, obfitującym w rozmaite, nieprzyjazne, nadzwyczajne, wydarzenia, w 1993 roku, szkoła została zmieciona z powierzchni Polski. Siły zła, pomimo wielu bezwzględnych prób, nie były w stanie jednak całkowicie mnie zniszczyć. W 2015 r. , na Facebooku, założyłem konto. Po kilku miesiącach proszenia Polaków o wyrażenie, przez nich, zgody na zmianę okrutnego losu, który sami sobie zgotowali – w dniu 10.10.2015 r., przed wyborami do parlamentu, Zespół Facebooka zawiadomił mnie o zablokowaniu konta, który to stan trwa nadal. Społeczeństwo polskie, licząc na trud i wysiłek polityków, zamiast własny, dokonało więc takiego wyboru, który ma zapewnić satysfakcjonujące Polakom życie. Nie neguję dobrej woli wielu znanych i cenionych przeze mnie działaczy PiS, lecz są oni dzisiaj, i pozostaną, w niemocy. Przyczyna wszelkiego zła tkwi w każdym z nas, w społeczeństwie i w narodzie, stąd poszukiwanie jej na zewnątrz – to imaginacja. W sytuacji podjęcia współpracy, być może, że z czasem i Pana blog zostanie wykluczony, ale będzie nas już dwóch. Serdecznie pozdrawiam.

 3. Matrix

  Osoby całkowicie odłączone od Stwórcy, prawdziwego Ojca, chcąc zdobyć pozycję w materii i być autorytetami dla poszukujących, swoją fasadową nauką, zachowującą pozory wiarygodności – przesłaniają dzieła Boże i zawartą w nich wiedzę. Z czasem osoby te nabierają iluzorycznego przekonania, że żyją w pełni poznania, prawdy i sprawiedliwości. Lgną więc do takiego, nierzeczywistego, opartego na konfabulacji życia, różni uczeni, mędrcy w mowie i piśmie oraz wymądrzający się a także podstępni, różni mitomani, jak też wszystkie autorytety ziemskie, wynoszące się ponad Stwórcę. Wiadomo jednak jak to się dla nich kończy. Wiedza (duchowa) buduje wnętrze człowieka, natomiast (fasadowa) nauka – jego osobowe ego, ambicję, pychę i nieprzystępność, czyli te cechy ludzkiego usposobienia, które potrzebne są do panowania nad materią oraz w materii. Panowanie w materii, dokonuje się za pomocą procedur, trybunałów, urzędów i składania zwodniczych obietnic. Udział we władzach daje złudne wrażenie wyższości, spełnienia i zaspokojenia rządzy panowania oraz płynącą stąd radość szczęścia, które często osiąga się kosztem gnębionych, męczonych, wykorzystywanych i mordowanych, w milionach, istnień ludzkich na całym świecie. Do życia w matrixie, często kusi się ludzi zdobyciem uznania lub popularności, co
  jest materialną pysznością. Polityk który składa obietnice wyborcom, otrzymuje czas antenowy i wszyscy mogą go oglądać i podziwiać. Za pomocą pozy i udawania jeden
  materialista pragnie nabrać drugiego aby go wykorzystać a często i podporządkować podległe mu grupy ludzi, społeczeństw a nawet i państw. Krótko mówiąc chodzi oto, by wilk przebrał się w owczą skórę i udawał pokornego baranka, na co wiele tzw. owieczek daje się nabrać i pada ofiarą okrutnego wilka. Im kto lepiej odgrywa swoją rolę wilka i zwiedzie więcej owieczek, ten jest większym dyplomatą.

  Moc ducha

  W sferze antymaterii, zwaną sferą ducha, nie ma pozerstwa udawania i improwizacji – czyli dyplomacji. Każdy kto poszukuje prawdy i kontaktu z energią Stwórcy, którą jest też wiedza, objęty jest ochroną. Co to znaczy ? Osoba taka nie musi martwić się o dobra materialne, czy zabiegać o wpływowe stanowiska oraz udział w różnych gremiach politycznych czy naukowych, które często otrzymuje się za cenę godzenia się na oszukiwanie innych i zatracanie siebie (w materii nauka też jest wykorzystywana do celów politycznych celem zwodzenia prostych ludzi, stąd tylu polityków ze stopniami profesorskimi). Osobie działającej w pozytywnych energiach, Stwórca przysparza, np. przez innych ludzi, potrzebnych jej środków do życia w miarę potrzeb. Stąd każdy, kto poszukuje prawdy i sprawiedliwości oraz zachowuje pokój na Ziemi, nie powinien pragnąć być bogatym, wygrać dużych pieniędzy, czy posiąść majątek – wszystko co w życiu będzie mu potrzebne, otrzyma, jednak nie za darmo a za cenę wysiłku i uczciwej pracy o ile na tej drodze będzie chciał poznać i doświadczyć wspomagających go energii Stwórcy.

  1. Przykre jest,że taki Janusz Cebulak,Polak,traktuje swoich pracowników,Polaków jak śmieci.Ale jestem w stanie zrozumieć,że taki Cebulak popiera Petru i Kod.Natomiast nie mogę pojąć,że w demonstracjach kodowskich biorą też udział emeryci i pracownicy fizyczni czyli ludzie,którzy oddają swoją energię by popierać system,który ich energię wydrenuje do dna,doprowadzi do bankructwa i odbierze resztki środków do życia.

   1. Pani Jolu, dziękuję Pani za to że wyraziła Pani swoje zdziwienie w sens postępowania tych osób, które pomimo tego, że tracą na udziale w „demonstracjach kodowskich”, to i tak w nich uczestniczą. W związku z tym mogę Pani powiedzieć, że ci, którzy stoczyli się na poziom gęstych, grawitacyjnych energii materialnych, stracili przestrzenną – wielowymiarową, wyróżniającą człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Ojca Niebieskiego – orientację. Stąd ich obszar widzenia, postrzegania i rozumienia otaczającej rzeczywistości, stał się jednowymiarowy, spłaszczony i zawężony. I tu potrzebna jest mądrość; to dla takich zagubionych, używając przenośni, owieczek, odłączonych od stada, zstąpił na Ziemię Jezus Chrystus, nasz Pan i Zbawca, sam będąc doskonałym, wziął jednak na siebie brzemię całego zła, wynikającego z upadku ludzi do poziomu gęstej (piekielnej) materii (wstąpił do piekieł. Zbawczy czyn Jezusa Chrystusa, o czym z góry było wiadomo, znalazł swój finał, najpierw w niepojętych trudach, przykładnego, przepełnionego najbardziej wartościową nauką, życia, a następnie w męczeńskiej śmierci na krzyżu, po to by każdemu marnotrawnemu synowi ludzkiemu dać szansę powrotu do Ojca. Niektórzy zuchwali i butni ludzie, zamiast podążać drogą naszego Pana i Zbawcy oraz brać na siebie brzemiona drugich – irytują się na ich widok. Trudne prawda? Jezus Chrystus to wszystko wykonał! Przynajmniej chwalmy i kochajmy naszego Pana.

    1. Panie Leszku z całym szacunkiem dla Pańskiej osoby jednak nie podzielam Pańskich poglądów względem wiary w Jezusa.Mając 14 lat przestałam uczestniczyć w lekcjach religii.Przez wiele lat czytałam ,rozmyślałam i obserwowałam.Doszłam do wniosku,ze wiara w Baranka Bożego i niesienie tzw.dobrej nowiny w ostatecznym rozrachunku przyniosło ludzkości wiele więcej złego niż dobrego.
     Pozdrawiam:)

     1. GMO,każdy podąża swoją własną ścieżką i szuka prawdy w sposób,jaki potrafi i na jaki w danej chwili pozwalają mu okoliczności:)Pozdrawiam:)

      1. ;DDD Widzisz ja też od dziecka tego nie rozumiałam i dlatego wypisalam się z religii:)
       I dlatego też nie będę rozma wiać z Leszkiem o dzizusie;)Nie noszę też trupa na szyi ani nie całuję księdza,brrrr….Ani nie wierzę,by Jezus był Synem Bożym ani w żadne chrześcijańskie opowieści.

 4. Polski kapitalista płaci mało bo pracownik nie ma dokąd odejść. Nie ma gdzie odejść bo jest mało firm. Jest ich mało ponieważ w polszy kurewsko trudno jest firmę utrzymać na rynku – co dopiero pisać o jej rozwoju. Wniosek? Trzeba zaniechać utrudniania ludziom przedsiębiorczości, srus płacony nawet gdy nie ma dochodów, srus płacony przez jedną osobę kilka razy gdy widnieje w dokumentach jako właściciel kilku firm (bierze mnie na śmiech jak to piszę, przecież te firmy to w 90% jednoosobówki albo kebabownie), w chuj koncesji, zezwoleń i licencji (sam fakt że istnieją aż trzy nazwy na w gruncie rzeczy jedno zjawisko poraża), tajemniczy nakaz aby US wystawiał na kontrolach mandaty dla minimum 75% sprawdzonych „firm”, to wszystko ma wielki wpływ na wynagrodzenia panie Jarku. Wracając do wiersza trzeciego.. uwolnić przedsiębiorczość, to sprawi że na rynku utrzyma się więcej zakładów i głodny pracownik będzie miał dokąd odejść. Jak jest więcej firm to każdy z jej szefów siłą rzeczy ma mniejszy wybór pracowników (trudno być jednocześnie szefem jednej firmy i pracownikiem tej lub innej xD) i TADAM musi się liczyć z ich potrzebami! Dla jasności – ja zdaję sobie sprawę z istnienia wyzyskiwaczy Januszy. Ale oni są tacy nawet jeśli nie dlatego że muszą to dlatego że mogą. Mogą bo jako jedni z nielicznych ocaleli z przesiewu skarbówki.

  Kolejny powód biedy kapitalizmu w Polsce są jego zagraniczne korzenie. A raczej to jaki mają wpływ na ich traktowanie przez władzę. Ulgi podatkowe dla zachodniego korpo molochu przy jednoczesnym duszeniu małych rodzimych przedsiębiorców to nie jest żadna ideologia ale zwykłe popierdoleństwo lub zdrada stanu (w zależności czy mowa o debilu czy agencie banksterskim). Wskaż mi Jarku jaka ideologia zakłada żeby stricte okradać biednego aby dogodzić bogatemu 😛 Nigdzie takiego absurdu nie uświadczysz, potwierdzone info. Wielkie firmy wyzyskują pracowników nie przez kapitalizm ale spółkowanie ze zdradzieckim rządem. Małe i średnie firmy wyzyskują pracowników nie przez kapitalizm ale gnębienie przez skarbówkę która to kogoś musi okraść a korporacji nie może. Można jeszcze pisać o vacie, przerośniętym państwie ale te wyżej bezpośrednio mają wpływ na płace w sektorze prywatnym.

 5. Powiedz staremu, zrytemu kościołem i lekami dziadowi o energii duchowej to Ci krzyżem przypierdoli 🙂
  Są opłacani, dlatego tam są. Nie bardzo nawet wiedzą po co.

 6. Teorie spiskowe fajnie się czyta i fajnie się nimi emocjonuje. Ale prawda jest taka, że człowiek to istota zaborcza i od zarania dziejów walczy o władzę, materialne dobra i zaspokajanie potrzeb. Czy sam niejesteś taki? Czy jak masz szansę zapłacić 50 zł to wyjmujesz stówkę i dajesz? Dlaczego więc krytukujesz przedsiębiorców, że płacą najmniejsze stawki? Nikt nie zapłaci więcej niż musi. Tak mamy w genach, w mózgu i jajach. Każdy kombinuje na poziomie na jakim jest. Pracownik tagruje się o pensję, a na bazarze zbija dwa złote z ceny za którą baba sprzedaju mu ziemniaki. Biznesmen się nie targuje, on negocjuje, a ten co jest u władzy wydaje rozkazy. Dlaczego? Bo może. Nie ma innego powodu. Zastanów się: gdybyś nagle mógł miec wpływ na amerykańską giełdę i ruszyć nią tak, żeby zarobić kilka miliardów to nie zrobiłbyś tego? No powiedz, że nie, bo jestes porządny, uczciwy, moralny, że wolisz uczciwie i moralnie targować się na bazarze o 2 złote.
  A ci, co wysyłają bomby, rozprzestrzeniają trucizny na niebie i ziemi, modyfikują rośliny zwierzęta i ludzi, dlaczego to robią? Bo mogą. Pamiętaj: człowiek dopuści się rzeczy zarówno najlepszych jak i najgorszych dlatego tylko że może. A krytykowanie tego niczego nie zmieni. Co więc możesz z tym zrobić? Nic i za razem bardzo dużo. Możesz to zmienić. Jak? Zmontuj grupę, zwal stary rząd i stwórz nowy. Przecież każdy rząd to tylko kilku starych pryków pierdzących w stołki. Oczywiście mają na usługach policję i wojsko, ale ich też moża przejąć, przekupić zmusić do przejścia na drugą stronę. Takich przykładów było wiele. Nie będę opisywał Ci technik, ale jak bardzo będziesz chciał to sam znajdziesz.
  Ale czy to coś zmieni? Otóż powiem Ci, że nic. Bo niedługo sam zaczniesz robić to samo co teraz robią ci, których krytykujesz. A jeśli nawet nie Ty (bo jesteś święty) to ci, co będą po tobie.

  1. Wszystko można zmienić i może to każdy z nas,trzeba tylko chcieć i zawsze zmiany zaczynać od siebie/swojego sumienia/
   swojej małej społeczności w której bytujemy,by następnie przejść wyżej i wyżej.
   Ale wcale nie jest to takie proste,jakby się nam wydawało,bo
   większość z tych co dochodzą do władzy staje się sprzedajna, zachłanna i dbająca tylko o interesy swoje i swoich wspólników

   W tych wszystkich przekrętach i anomaliach na szczeblu władzy doszło już w chwili obecnej do apogeum zła,które nie
   ma szans dalszego istnienia i musi zostać unicestwione i nie
   mówię tu tylko o naszym kraju,to dotyczy całego świata.

   Nie wiem jak to się stanie ale wiem,że to niedługo nastąpi.
   i nie dokona tego człowiek bo jak do tej pory,to wszystko tylko
   coraz bardziej człowiek gmatwał.
   Albo rozwali to wszystko Stwórca ,albo Matka Natura,tak czy inaczej przyszła już najwyższa pora.
   Oby tylko każdy z nas znalazł się na odpowiedniej drodze.
   Zbierzemy tylko to cośmy posiali,nie ma innej drogi.

   1. Trochę kręcisz w zeznaniach Aniu. Najpierw piszesz, że „Wszystko można zmienić i może to każdy z nas,trzeba tylko chcieć i zawsze zmiany zaczynać od siebie/swojego sumienia…” a potem że nic już nie możemy zmienić bo „w chwili obecnej do apogeum zła,które nie
    ma szans dalszego istnienia i musi zostać unicestwione”.
    I raczej zgodziłbym się z tym drugim, bo to pierwsze to komunały, które miło się czyta, ale nic poza tym.

  2. Manipulujesz rownajac wszystkich do podobnego poziomu uzywajac argumentu roznicy skali, typowy zabieg kogos kto ma brudne sumienie. System oparty na rywalizacji to chory system, w ktorym jeden walczy z rynkiem i zeby sobie odbic straty to wykorzystuje pracownika,. roznica jest miedzy mikro przedsiebiorca, czyli niewolnikiem ktory chce stac sie poganiaczem i ustawic kosztem innych, a korporacjami, ktore ukladami, lobbingiem, manipulacyjna reklama robia z ludzi zywe mieso do korjenia. Wielu roboli gdyby moglo to byloby wyzyskiwaczami i wtedy nalezaloby ich atakowac, a poki sa niewolnikami to trzeba ich bronic.
   Sa ludzie, ktorzy maja opory moralne, gdyby mogli to wydoiliby gielde ale te pieniadze uzyli jako instrumentu pomocy innym, a nie wyzysku wobec innych. Kiedy dwoch na dole negocjuje cene marchewki to jest to normalne, gdyz nie ma miedzy nimi roznicy dominacji w negocjacji, natomiast gdy bogacz w systemie bezrobocia placi grosze to on wymusza, wykorzystuje trudna sytuacje, do dalszego transferowania pracy i kapitalu z dolu do gory. Konsekwencje spoleczne sa powazne, niedozywieni przemeczeni ludzie to wyzszy koszt sluzby zdrowia, zaniedbane dzieci. W swiecie sa spolecznicy i idealisci tacy jak Ikonowicz, ktorzy bronia ludzi przed wyzyskiem.

 7. Maszyn chór znów pragnie by…
  Czarną krwią napoić je…

  MARSH! Senat kasę dał i… MARSH!
  Prowadź Wodzu tam, gdzie… SHMAL!
  Jak masz ropę – jesteś… PAN!!!

  Módlmy się, by sumień skrzep…
  Nie zapchał nam Zielonych Rzek…

  MARSH! Wrócą Bohatersi…
  MASH! Ordery do piersi!
  M.A.S.H.! Trudno je przypinać…
  M.A.S.H.! TRZEBA SIĘ POCHYLAĆ…

  … I nastał czas, że wylał HADES!
  I nie pomoże nic, gdy zmieszasz ropę z krwią niewinnych ludzi – Stado owiec…
  prowadzi w DÓŁ… i zjada PETROBOŻEK!
  Terribilis… Est… Locus… Iste…

  M.A.S.H.! Teraz matki, wdowy…
  M.A.S.H. ! Order zamiast głowy…
  $$$$IJ! Petrodolar aż do… KRWI!
  Niech się cieszy ZŁY!!!

  … I nastał czas, że wylał HADES!
  I nie pomoże nic, gdy zmieszasz ropę z krwią niewinnych ludzi – Stado owiec…
  Prowadzi w DÓŁ… i zjada PETROBOŻEK!

  … I nastał czas, że wylał HADES!
  I nie pomoże nic, gdy zmieszasz ropę z krwią niewinnych ludzi – Stado owiec…
  prowadzi w DÓŁ… i zjada PETROBOŻEK!
  Terribilis… Est… Locus… Iste…
  (To… Miejsce… Jest… Przerażające…)

 8. Pędze, pędze, pędze!
  Moje życie nędzne!
  Niucham, niucham, niucham!
  Co wyniucham to wydmucham!
  To wydmucham!

  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Władza, sex i karma!

  Kredyt, pętla, motywacja!
  Lunch, szkolenie, korporacja!
  Wyścig w partii, wyścig w biurze!
  Kto i kogo w kał unurzę?
  W kał unurzę!

  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Władza, sex i karma!
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  na to zwierzę…
  Kąsam, kąsam, kąsam!
  Jak nie kąsam to się dąsam!
  Mała myszko, duży szczurze,
  kto na dole, kto na górze?
  W twoim biurze!

  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Władza, sex i karma!
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Szczuj szczura szefuniu szczerze
  Wyścig! Wyścig Szczurów! Wyścig!
  Władza, sex i karma!
  Wyścig! Wyścig! Wyścig!
  Mała ryba, duża ryba,
  sam szef szefów się nadyma!
  Sznela!!!

 9. Ja proponuję zaprowadzić ustrój o nazwie medytyzm vel astralizm. Będzie on polegał na tym że gdy ktoś zapragnie posiadać jakieś dobra to sobie je zmaterializuje za pomocą własnego umysłu. Wyzyskiwać będzie można tylko siebie, zniknie problem bezrobocia itp. Same plusy, prawda panie Jarku? 😉

 10. miedzy kapitalizmami w cywilizowanym czy niecywilizowanym kraju nie ma jesli chodzi o koniec ZADNEJ ROZNICY. zreszta. … kapitalizm w cywilizowanych krajach – ten niby dobrobyt – istnial tylko dzieki konkurencji krajow socjalistycznych. w tych krajach (nawet w prl-u) ,byly jakies prawa ,ubezpieczenia czy zasilki. dlatego i lepiej bylo w europie zachodniej. gdy tylko kraje socjalistyczne padły … wtedy i kapitalizm pokazał swoje prawdziwe oblicze. konkurencja,wyzeranie sie, koncentracja kapitału ,prawa dzungli i .. produkcja tony niepotrzebnych smieci – pokazały wystarczajaco prawdziwe oblicze kapitalizmu. to zbrodniczy ustroj. zreszta jego głowny siewca usa to juz dawno bankrut ,sztucznie podtrzymywany przez finansjere. nie moze byc inaczej. usa to m.in. kult gieldy. a przeciez kazdy wie ze to kasyno gry. gdzie.. raczej sie traci niz wygrywa. to prawda ze.. kraje bogatsze staruja z wyzszego poziomu. stad ich upadek trwa dłuzej. ale.. i tak efekt kapitalizmu jest ZAWSZE TAKI SAM. jeden ma 1000 domow i nie wie co z nimi zrobic. stad masonerie i tajne stowarzyszenia – ukrywajace juz odwalanie mozgu od tego posiadania. a drugi – nie ma na chleb. kapitalizm to jakby – stalinizm – tyle ze ekonomiczny. czystka ,kolejna czystka. az w koncu stalin zostałby sam. bo wszyscy zgineliby w czystce. kapitalizm to to samo. jeden koncern majacy wszystko. i zniewalajacy. reszte i samego siebie nie ma wiec zadnej roznicy. miedzy krajami. cywilizowanymi czy nie. zreszta.. widac to po europie zachodniej. po to sa ci emigranci niby pokazani by ludzie nie widzieli tego o czym pisze wyzej. gdybym nie mial racji to… kazdy rozsadny bylby naprawil jakies wady czy usterki ustroju. no choc doprowadzil go do stanu jakiejs uzywalnosci. zamiast sprowazac emigrantow. nie da sie.. niestety.

 11. KAPITALIZM a EKONOMIA.Żydowską opisał Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na CYWILIZACJE w ŻYDOWSKIEJ,nazywając ją CYWILIZACJĄ PODWÓJNEJ MORALNOŚCI.
  Michael E.Jones : WPŁYW ŻYDOWSKIEGO REWOLUCJONIZMU NA HISTORIĘ ŚWIATA.

  1. A możesz tutaj wkleić kilka kluczowych cytatów Konecznego, Mieczysław? To ożywiłoby dyskusję i skierowałoby ją na nowe tory. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.