DLACZEGO NEGACJA JEST WAŻNIEJSZA OD BYCIA POZYTYWNYM?

Zaneguj wszystko. Nie tylko to, co na wierzchu, czyli politykę, oligarchię, społeczeństwo, struktury władzy cywilnej, wojskowej i świeckiej.

Po takiej powierzchownej negacji bardzo łatwo wpaść w fanatyzm spiskowy, ezoteryczny, antysystemowy, mistyczny i tak dalej. To są takie same doktryny, jak te popierane oficjalnie przez władze. System ich niby nie lubi i oficjalnie zwalcza, ale stanowią one taką samą pułapką dla Twojego umysłu.

Trzeba zanegować całość, czyli całą ideę świata materii. Także tej materii „duchowej.”

Przeczytaj poniższą myśl:


Cytat: „Wiekszość neguje pewne powierzchowne i łatwe rzeczy; są inni, którzy posuwają się dalej w negowaniu i tacy, którzy negują całkowicie.

Zanegować pewne rzeczy jest stosunkowo łatwo – kościół i jego bogów, przywództwo i władzę, która im towarzyszy, polityka i jej obyczaje, i tak dalej. Można posunąć się stosunkowo daleko w negowaniu rzeczy istotnych, relacji, absurdów społeczeństwa, koncepcji piękna ustanowionej przez krytyków i przez tych, którzy mówią, że wiedzą.

Można odsunąć to wszystko na bok i zostać samemu, samemu nie w znaczeniu izolacji i frustracji, lecz samemu, ponieważ dostrzegło się znaczenie tego wszystkiego i zwyczajnie się do tego odeszło, bez żadnego poczucia wyższości. Są skończone i martwe, nie ma do nich powrotu. Jednak dojście do samego krańca negacji jest czymś zupełnie innym; istotą negacji jest wolność w samotności.

Tak daleko dochodzi niewielu, strząsając z siebie każdy rodzaj ucieczki, każdą konwencję, każdą ideę, każdy symbol i bedąc nagim, niewypalonym i czystym. Ale jak bardzo konieczne jest negowanie; negowanie bez aspiracji, negowanie bez goryczy i nadziei wiedzy. Negować i być samemu, bez jutra, bez przyszłości. Burzą negacji jest nagość. Kluczowe jest bycie samemu, bez bycia przywiązanym do jakiegokolwiek rodzaju działania, do jakiegokolwiek zachowania, do jakiegokolwiek doświadczenia, gdyż ta samotność uwalnia świadomość z ograniczeń czasu. Każda forma oddziaływania jest zrozumiana i zanegowana, bez sytuowania myśli w upływie czasu.

Negacja czasu jest istotą bezczasowości. Negacja wiedzy, doświadczenia, znanego, prowadzi do zaproszenia nieznanego. Negacja jest wybuchowa; nie jest to intelektualizowanie, coś, czym mózg może się bawić. W samym akcie negacji jest energia, energia zrozumienia i ta energia nie jest uległa, nie moze być ujarzmiona przez strach i wygodę. Negacja jest destrukcyjna; jest nieświadoma konsekwencji, nie jest reakcją, a wiec stoi w opozycji do uznania.

Uznanie, że coś jest albo czegoś nie ma, oznacza kontynuację reakcji, a reakcja nie jest negacją. W negacji nie ma wyboru i nie jest ona pochodną konfliktu. Wybór jest koinfliktem, a konflikt jest niedojrzałością. Widzenie prawdy jako prawdy, fałszu jako fałszu jest aktem negacji. Jest to działanie, a nie idea. Całkowite zanegowanie mysli, idei i słowa przynosi wolność od znanego; wraz z całkowitym zanegowaniem uczucia, emocji i nastrojów przychodzi miłosć. Miłość jest poza i ponad myślą i uczuciem. Całkowite zanegowanie znanego jest istotą wolności.” (Koniec cytatu)

Autor: Jiddu Krishnamurti. „Dziennik z podróży” 29 sierpnia.

➡️ AUTOR: Jarek Kefir Bez Cenzury

➡️ SERDECZNA PROŚBA! 🙂 Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać moją stronę (Jarek Kefir Com), jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz skomplikowany i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

🟢 Na konto:
Nr konta: 16102047950000910201396282

🟢 Dla wpłacających spoza Polski:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

🟢 Pay Pal – link niżej: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

2 myśli w temacie “DLACZEGO NEGACJA JEST WAŻNIEJSZA OD BYCIA POZYTYWNYM?

 1. Jest roznica miedzy antykonformizmem a nonkonformizmem, zamiast negacji nalezy stosowac analize krytyczna.

  Stanisław Pawlica tak definiuje antykonformizm:
  „Być antykonformistą w społeczeństwie, to najpierw się nie zgadzać, a później się zastanawiać; odwrotnie ma się rzecz z konformizmem. Nonkonformista zaś powstrzymuje się od sądu, dopóki sprawy nie przemyśli.”

 2. Gdy miałem dziesięć lat czytałem owego J. Krishnamurti.
  Konkretnie jego książkę ,, Ku wyzwoleniu ” wydaną przez Bibliotekę Indyjsko Polską przez wówczas żyjącą Wandę Dynowską. Podczas Jej pobytu PRL podarowała Ona wiele tych książek polskim bibliotekom.
  Wywody owego J. Krishnamurti’ego to pospolity bełkot.
  Po tej lekturze nie sięgałem już po inne jego wypowiedzi.
  Zanegować możemy istotnie wszystko. Ȯ tym, że ten świat jest tylko fikcją głoszono od starożytności. Ja sam to nazwałem rzeczywistością względnie obiektywną.
  Wiele o tym mówił Bhagawan Sri Ramana Maharishi. Według Niego On i tylko On jest / istnieje /.
  Pewien Polak zapytał Go, czy swoją mocą może ich obu przenieść z Indii do Polski. Oto odpowiedź: jak wszechobecny duch może zmienić swoje miejsce pobytu. Jesteś wszędzie. To tylko twoje ciało może zmieniać miejsce twojego pobytu.
  A zatem Ty Jarek jesteś mną, ja Tobą, my obaj toczymy wojny i zabijamy się wzajemnie. Jesteśmy Rosjanami, Polakami, Ukraińcami i innymi ludźmi.
  Ta wojna to taka zabawa dla naszego ducha. Chociaż z naszego punktu widzenia, to straszna zabawa. Dla nas jako poszczególnych jednostek ludzkich taka rozrywka Ducha rodzi same cierpienia fizyczne i psychiczne. Jak mówił Evie to wątpliwa przyjemność uczestniczyć w takiej rozrywce. Pomyślmy o tym gdy zasiądziemy do równie okrutnych co w realu gier komputerowych.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.