Pszczoły giną masowo, taże w Polsce. Jak temu zapobiegać?

Jak walczyć z tzw „apokalipsą pszczół”?

Pszczoły giną na ogromną skalę od kilkunastu lat. Opinia publiczna ma świadomość tego, że po 2006 roku populacja pszczół zaczęła się masowo zmniejszać. Zostało to nazwane: „apokalipsą pszczół.” Jednak naukowcy rozpoznali to zjawisko już wcześniej. Choroba o nazwie „Colony Collapse Disorder” (CCD), a po polsku: „Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej” znana jest przynajmniej od 2001 roku.

Co się zmieniło od tego czasu? Są rejony we Francji, gdzie w ogóle nie ma pszczół. Straty dla całego kraju ocenia się na 60% w porównaniu z sytuacją pierwotną, z lat ’90 XX wieku. W Chinach na ogromnych obszarach kraju nie ma ich już w ogóle. CCD czyli apokalipsa pszczół ma miejsce także w Polsce. Straty są oceniane różnymi metodami, i w zależności od szacunków opiewają na 10% – 30%.

Dlaczego ginięcie pszczół ma miejsce?

W grę wchodzi kilka czynników. Wprowadzenie na rynek agresywnych środów ochrony roślin jak i środów owadobójczych to najważniejszy z nich. Wielu rolników stosuje te środki nie tak, jak trzeba. Opryskują oni rośliny w dzień, gdy pszczoły pracują i są na nie podatne. W Polsce niechlubnym i groźnym nie tylko dla pszczół zwyczajem jest spryskiwanie roślin środkiem Roundup tuż przed żniwami. Ma to „wysuszyć” rośliny i sprawić, że żniwa będą łatwiejsze.

Oczywiste jest to, że część tego środka nie zdąży odparować i trafia na.. nasze stoły, wraz z np kaszą gryczaną. To istotna luka prawna, która wymaga nacisku opinii publicznej na rząd i przeciwdziałania tej praktyce. Kolejnymi czynnikami które mogą być przyczyną CCD są fale z telefonii komórkowej, które mają zakłócać wewnętrzny zegar biologiczny pszczół, jak i szeroko pojęte zmiany klimatyczne. Z którymi nikt nic nie robi, bo dochodowy handel limitami na emisę CO2 bardzo trudno nazwać troską o przyrodę.

Szerzej to zagadnienie opisałem w poniższym artykule. Podałem tam nazwę instytucji, do której należy zgłaszać chemizowanie roślin w porach niedozwolonych przez prawo, czyli po wschodzie i przed zachodem słońca:
W Polsce pszczoły giną masowo, ale możesz temu zapobiec!

Zapraszam Cię teraz na polski film dokumentalny poświęcony zagadce pomoru pszczół jak i możliwym sposobom przeciwdziałania temu zjawisku. Film ten jest dobrze zrobiony, więc jego oglądanie nie będzie stratą czasu ani nerwów.

Autorzy przedstawiają tam ciekawe zagadnienia, takie jak fakt, że zjawisko masowego pomoru dotyczy nie tylko pszczół. Dużo mniej jest także wielu innych owadów. Np trzmieli, które też zapylają kwiaty, motyli i innych. Ludzie zauważają także, że w porównaniu z dekadami poprzednimi, mniej jest także małych ptaków, np wróbli. Jednak ta kwestia wymaga dalszych badań. W dużo szerszym kontekście pomór pszczół związany jest z globalnym wielkim wymieraniem, które dotyczy ogromnej liczby gatunków roślin i zwierząt. Ludzie stoją przed perspektywą utraty tej planety, czyli naszego jedynego domu.

Na całym świecie powstaje ruch „Miejskie Pszczoły” („BeeUrban”). O ironio, miasta, choć zanieczyszczone spalinami, stają się bezpiecznymi habitatami dla pszczół, które mają się w nich bardzo dobrze. Wiadomo, w miastach oprysków roślin nie ma. Tereny miejskie mogą być w przyszłości jedynymi enklawami, w których pszczóły przetrwają. Czy dopiero wtedy ludzie się opamiętają i przemodelują swoje rolnictwo? Oby doszło do tego wcześniej.

Film pochodzi z kanału „Pasieka Radzanowo” [LINK] – zachęcam do plusowania ich filmów i subskrypcji kanału.

Autor tekstu: JarQ

Witaj! Jeśli zależy Ci na przekazywaniu dalej niezależnych i nie ocenzurowanych informacji, możesz dołożyć swoją cegiełkę. Dzięki darowiznom jestem niezależny od partii, ideologii, religii, koncernów itp i mogę ujawniać Tobie to, co jest przemilczane i ukrywane. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia.

Na konto bankowe – kliknij na obrazek poniżej:

paypal_donate

Na Pay Pal – kliknij na obrazek poniżej:

paypal

2 myśli w temacie “Pszczoły giną masowo, taże w Polsce. Jak temu zapobiegać?

  1. Działania wojenne, głównie prowadzona na skalę światową, przynoszą masową zagładę nie tylko ludziom, ale i całej florze oraz faunie. Wówczas, gdy ludzkość stanie się mądra, nie tylko zaniecha prowadzenia wojen, ale zacznie też liczyć i podawać do publicznej wiadomości – powstałe w przyrodzie ożywionej , na skutek działań wojennych, jak i w okresie przygotowywania się do nich –
    nieodwracalne straty. „Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt; los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek nie przewyższa zwierząt,” (Koh 3:19). Kto mówi prawdę: Prorocy Biblijni, czy przywódcy religijni?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.