CZY AUTA ELEKTRYCZNE MAJĄ SENS!?

Auta elektryczne miałyby sens tylko wtedy, gdy:

1️⃣ Baterie nie są szkodliwe dla środowiska ani drogie, te litowe zdecydowanie odpadają. Mogą wytrzymać miliony kilometrów eksploatacji. Od około 2000 roku istnieje technologia tanich, ekologicznych i bardzo pojemnych baterii do telefonów i innych urządzeń. Ale nie została ona wdrożona, gdyż korporacje chciały pakować do urządzeń przestarzałe baterie litowe, by telefon po dwóch latach był niezdatny do użytku i byś musiał kupować nowy. Przykładów takiej praktyki jest multum i chodzi tu o zysk.

2️⃣ Auto takie będzie tak samo wytrzymałe, jak dawne Stary, Ursusy czy Kamazy. Odpalisz ognisko pod silnikiem i pojedzie nawet w 40 stopni mrozu, 40 lat od daty produkcji.

3️⃣ Baterie będą zasilane prądem produkowanym nie z paliw kopalnych, ani nie z niewydajnych źródeł odnawialnych. Lecz z nowego rodzaju elektrowni, np tokamaków / stellaratorów fuzji termojądrowej. Inaczej to nie ma żadnego sensu, choćby z tego powodu, że systemy energetyczne i sieci przesyłowe nie wytrzymają takiego dodatkowego obciążenia.

➡️ Więc jaki jest sens? Elektryk za 200.000 zł, co zaledwie 160.000 km wymiana baterii za 100.000 zł?

Przecież to się kupy nie trzyma.

Jednak tylko pozornie. Jak to było? Nie będziesz nic miał, i będziesz szczęśliwy by Klaus Schwab? Chodzi o to, by auto stało się towarem luksusowym, na które będzie stać tylko biznesmenów i wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Odkorkuje to ulice, odciąży środowisko. Zmusi to do przesiadki na transport publiczny.

A tak z drugiej strony.. Ma to też pewne plusy. Ludzkość w kręgu pierwszego i drugiego świata nieco się rozbestwiła, rozleniwiła i żyje mocno ponad stan. Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi chciał żyć jak klasa średnia w USA, to potrzeba by było kilku takich planet jak nasza. Gdyż jedna nie ma tylu zasobów.

Przez pustynie komunikacyjne, jakimi jest większość np naszego kraju, znowu popędza eszelony po torach. Będą też budowane nowe sieci kolejowe i rewitalizowane stare, gdzie połączenia wygaszono. Przez krwiobieg dróg i autostrad będzie jeździć znacznie więcej busów, autobusów i autokarów.

Ludzie zamiast wsiadać w auto, bo do sklepu mają powyżej 100 metrów i iść im się nie chce, jednak pójdą. Ruszą swoje nóżki i przy okazji schudną. Czy wiesz, że to nie od chodzenia się umiera, ale od otyłości, makdonalda i picia 6 piw dziennie? No i rano zamiast wsiadać w auto, by przejechać 2 kilometry do pracy, pojedziesz sobie te 6 przystanków tramwajem.

No naprawdę, korona Ci z głowy nie spadnie. Ani nie umrzesz od przejścia 100 metrów do sklepu.

➡️ Tam gdzie mieszkam, czyli w województwie Pomorskim, od dawna jest już „republika samochodu.” Według Pomorzan, rejon ten ma najgorzej zorganizowaną sieć komunikacji publicznej. Zaś Gdańska komunikacja miejska jest najgorsza z miast wojewódzkich w kraju.

Powiatowe sieci autobusów nazywam prześmiewczo: „Tour de uczniak & Tour de renta”, gdyż oprócz licealnej dzieciarni i emerytów mało kto z nich korzysta. Jak chcesz się dostać do pracy w fabryce wioska obok, to nie dojedziesz powiatowym autobusem, gdyż rozkłady jazdy są dostosowane do godzin zajęć w liceach. Więc bez auta umrzesz z głodu.

Nie, taki stan rzeczy nie jest normalny, to jest patologia. Tak być nie powinno. I wielu osobom przyda się taki zimny prysznic.

AUTOR: Jarek Kefir Bez Cenzury. Publikuję prawie nieprzerwanie od 2009 roku. Potrzebuję Twojej pomocy w finansowaniu tej strony na serwerze. Jeśli chcesz wspomóc pracę niezależnych mediów, skorzystaj z poniższych opcji:

🟢 Na konto:
Nr konta: 16102047950000910201396282

🟢 Dla wpłacających spoza Polski:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

🟢 Na Pay Pal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Jedna myśl w temacie “CZY AUTA ELEKTRYCZNE MAJĄ SENS!?

  1. Jeśli chodzi o komunikację miejską, to Kraków nie ma sobie równych – Elektroniczne komunikatory przyjazdowe na niemal każdym przystanku, pojazdy pojawiają się z reguły o czasie, w środku czysto. Ja już od dawna nie wjeżdżam do Krakowa swoim autem i jestem zadowolony, czego wszystkim życzę 🙂

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.