CO POWODUJE, ŻE JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI LUB NIE?

Ezoterycy, coachowie, środowisko rozwoju osobistego i zawodowego, biznesmeni, liberałowie, część psychologów uważa, że nasze poczucie szczęścia i spełnienia zależy przede wszystkim od nas.

Że jest ono kwestią wyboru, niezależnie czy opływasz w dostatki w Berlinie, czy raczej jesteś ofiarą tortur i okrutnego traktowania na Ukrainie. Obie te osoby, bez względu na to, co ich spotyka, mogą wybrać, czy chcą być szczęśliwi, czy nie.

Takie podejście ma kilka wad, i to poważnych. Wg mnie na nasze zadowolenie z życia na wpływ kilka istotnych czynników, a część z nich jest niezależna od nas samych:

1️⃣ Neurobiologia – właściwy poziom neuroprzekaźników – wystarczy choroba matki w czasie ciąży, by dziecko urodziło się z autyzmem, Aspergerem, czy skłonnościami do ciężkich chorób psychicznych. Już o takich rzeczach, jak wady czysto fizyczne nie wspominam, choć też jest to istotne. Możesz dostać silne geny lub nie, silną psychikę lub nie. To jest tzw loteria genetyczna.

2️⃣ Wzorce od rodziców (wychowanie) i od rodu (Hellinger). Dostajesz w spadku programy (wdruki do podświadomości) zarówno od zeszłych pokoleń Twoich przodków, jak i od rodziców. W czasie wychowania do 18 roku życia są one wzmacniane lub nie, pojawiają się też nowe, dodawane na bieżąco przez samych rodziców. Do tego dochodzi też szkoła, środowisko rówieśnicze, lokalną religię, subkultury i tak dalej. W przeważającej większości są one negatywne, blokujące poczucie radości, spełnienia w relacjach i finansach.

3️⃣ Fart – nie bycie ofiarą brutalnego przestępstwa, prześladowania, przemocy, wojny, choroby, wypadku itp itd. Tego typu losowe wydarzenia bywają bardzo traumatyzujace, i często są przyczyną destrukcji życia psychicznego, społecznego, zawodowego.

4️⃣ Własna praca, nauka, dokształcanie, rozwój osobisty, zawodowy, duchowy. Pomimo tego, że jest to jedna z czterech wymienionych przeze mnie składowych, warto na ten punkt czwarty szczególnie mocno postawić. Czasami z tej ćwiartki może wyrosnąć ogromny potencjał do zmian.

Nie jest prawdą, że każdy jest kowalem swojego losu. Gdyby tak było, to mielibyśmy całą masę wycoachowanych oświeconych rekinów biznesu. I kto by wtedy jebał za grosze na ich fortuny?

Prawdziwe jest natomiast zdanie: „Każdy jest kowalem swojego losu w ramach zastanego porządku.” I tego się trzymajmy.

AUTOR: Jarek Kefir Bez Cenzury. Publikuję na niezależne tematy prawie nieprzerwanie od 2009 roku. Potrzebuję Twojej pomocy w finansowaniu tej strony na serwerze. Jeśli chcesz wspomóc pracę niezależnych mediów, możesz skorzystać z poniższych opcji:

🟢 Na konto:
Nr konta: 16102047950000910201396282

🟢 Dla wpłacających spoza Polski:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

🟢 Na Pay Pal: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.