INTROWERTYCY i EKSTRAWERTYCY. TAJEMNICE PSYCHOLOGICZNEGO SPORU

My, ludzie, dzielimy się z grubsza na dwa typy: introwertyków i ekstrawertyków.

Introwertycy to ludzie mniej lub bardziej zamknięci w sobie. Mają oni większą skłonność do introspekcji, do wsłuchiwania się w głębię. Częściej interesują się tematami ukrywanymi, tym, co ciekawe, niesamowite, tajemnicze. Mają skłonność do filozofii i szukania sensu życia, a to nierozłącznie wiąże się z melancholią, wszelkiego rodzaju Weltschemrzami czyli bólami istnienia, tak zwanymi „bólami dupy” i innymi.

Jest to bardzo duże, często krzywdzące ekstrawertyków uogólnienie, bo na to, czy człowiek poszukujący tej mitycznej „głębi” będzie introwertykiem czy ekstrawertykiem, nie ma absolutnie żadnej reguły. Jednak lekka tendencja jest zauważalna, choć bywa ona przez wewnętrznie dumnych z siebie introwertyków wyolbrzymiana. Introwertycy są zaś oskarżani o małą otwartość i komunikatywność, o niskie poczucie własnej wartości, o mniejsze obycie z ludźmi i mniejsze umiejętności społeczne.

Ekstrawertycy to ludzie mniej lub bardziej otwarci. Mają większą skłonność do działania w życiu realnym, do myślenia praktycznego. Częściej zamiast „filozować”, wolą działać i zmieniać siebie i świat. Rzadziej popadają w melancholię, są ogólnie bardziej energiczni i zdrowsi, także fizycznie. Ekstrawertycy są zaś oskarżani o „paplanie” o niczym, o naruszanie granic innych, o chęć bycia w centrum zainteresowania, co wielu ludzi drażni. Choć powtarzam – tutaj też nie ma żadnej reguły, jest to stereotyp.

.

Są jednak dwie trudności w rozróżnieniu, kto jest tym ekstrawertykiem, a kto introwertykiem:

  1. Jest wcale niemała grupa ludzi określanych jako „ambiwertycy„. Łączą oni cechy i introwertyka, i ekstrawertyka. Mają oni te dwie skrajności harmonijnie wyrażone w sobie.
    .
  2. Ekstrawertyzm bywa określany jako „męski”, zaś introwertyzm – jako „żeński”. Jest to odwzorowanie konstrukcji naszego świata, która jest podwójna – dualna. Cały myk polega na tym, że mamy te dwie skrajności w sobie. Każdy z nas, bez wyjątku. Półkula mózgowa prawa – twórcza, intuicyjna, żeńska. Półkula lewa – racjonalna, logiczna, męska. Każdy z nas ma w sobie i wewnętrznego ekstrawertyka i wewnętrznego introwertyka. Jesteś nieco melancholijny, zwracasz się ku wnętrzu, ale pracujesz w wymagającym zawodzie, a po godzinach zmieniasz świat, działasz charytatywnie, społecznie, udzielasz się – więc pomimo dominujących cech introwertycznych, masz też te ekstrawertyczne. I odwrotnie: jesteś pełen życia, lubisz być w centrum towarzystwa, ale jesteś też spokojny, szanujesz granice innych, studiujesz tajemnice świata, interesujesz się psychologią, duchowością.. Więc pomimo dominujących cech ekstrawertycznych, masz też te introwertyczne.

.

Także rozróżnienie kto jest ekstrawertykiem, a kto introwertykiem, jest trudne

To samo jest z doktrynami politycznymi. Każdy ma w sobie elementy prawicowe jak i lewicowe, co może wzbudzić oburzenie wielu ludzi, którzy deklarują się tylko po jednej ze stron politycznego sporu. Wrażliwość i agresja też jest w każdym z nas. Tolerancja i nietolerancja także. Bierność i siłą też. I tak dalej.

Poniżej masz dwa chamskie dowcipy, tworzone przez introwertyków, które są właśnie obrazem tych nieporozumień:

Dowcip pierwszy:

-Wiesz co? Introwertycy są jak zajebiście merytoryczne strony internetowe. Jednak one są przeładowane i zbyt wolno się ładują. No i zawierają często tasiemcowe, długie artykuły. Mało ludzi będzie czekać, aż otworzą się do końca.
-Taa? W takim razie ekstrawertycy są jak okienka reklamowe pop-up. Ładują się natychmiast, zasłaniają zawartość strony, są krzykliwe, jaskrawe, rzucające się od razu w oczy i wkurwiające.

Dowcip drugi:

O czym rozmawiają introwertycy?
-Pytasz jakiego autora psychologicznego lubię? Nic nie przebije Junga, jego talent i dzieła są ponadczasowe!
O czym rozmawiają ekstrawertycy?
-Blebleble plaplaplapla bleble plapla ble pla blebleblebleble bleblebleble plaplaplapla bleblebleble bleblebleble

.

Połączenie przeciwieństw, Hieros Gamos, Equilibrium

Także nie jest to takie proste. Dziś doświadczamy kryzysów praktycznie we wszystkich obszarach życia (relacje, emocje, więzi społeczne, rodzicielstwo, edukacja, ekonomia, polityka, realia rynku pracy, wyczerpywanie zasobów i surowców, klimat, przyroda). Jesteśmy napuszczani, jedni na drugich. To stara i sprawdzona metoda elit – divide et impera, czyli: wywołuj podziały w społeczeństwie, byś mógł łatwiej rządzić. Społeczeństwem skłóconym i nienawidzącym się na tylu obszarach życia, łatwiej się rządzi. Bo jest przestraszone, bierne, uległe, nie buntuje się, chce tylko świętego spokoju, popada w marazm i beznadzieję.

Poza tym dzisiejsze, kryzysowe czasy wymagają łączenia przeciwieństw. Mężczyźni nie mogą być wiecznie „nieskończenie twardzi”, bo to szkodzi im samym, wyczerpuje ich i powoduje frustrację. Z kolei kobiety nie mogą być wiecznie słabe, bierne, nie wykazujące inicjatywy, bo to je niszczy, czyni obywatelami drugiej kategorii, i je zniewala. Podobnie jest w polityce. Powstał nowy, bardzo świeży i rześki prąd ideowy – Symetryzm. Jest on znienawidzony szczególnie przez liberałów. Łączy on pozytywne cechy i lewicy, i prawicy. Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę np z tego, że troska o rozregulowany klimat i umierającą powoli, acz nieustannie przyrodę, to powinność nas wszystkich, bez względu na poglądy. Stoimy nie tylko przed wielkim globalnym kryzysem dotykającym każdej sfery życia. Ale także przed perspektywą zagłady życia biologicznego na Ziemi, i ostatecznej utraty naszej planety.

 

Autor: Jarek Kefir

.

jarek kefir

Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę, jak i docierać z demaskacjami i ukrywaną wiedzą do setek tysięcy ludzi. Wesprzyj moje publikacje, jak je lubisz. Byt wolnych mediów jest teraz ciężki i od dobrej woli Czytelników zależy ich istnienie:

Na konto bankowe:

Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16 1020 4795 0000 9102 0139 6282
Tytułem: Darowizna

Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:

Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

Na Pay Pal: Kliknij poniższy obrazek:

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.