CZEMU JESTEŚMY POZA SYSTEMEM?

Zacznijmy od tego, że wszystko jest tym systemem. Para ludzi to już system. Rodzina, czyli kobieta i mężczyzna plus dzieci (lub samotni rodzice czy rodziny zastępcze) to też system. Zakład pracy, armia, gang, tajne stowarzyszenie, organizacja charytatywna czy cała planeta – to też systemy. Twój organizm to również bardzo złożony system składający się z wielu poszczególnych elementów.

Twory te mają charakter hierarchiczny. Czyli na przykład jeśli w wyniku hiperwentylacji zagrożone jest podawanie tlenu do mózgu, to organizm wyłącza Ci na chwilę świadomość (omdlenie). Bo mózg ma większy priorytet, niż Twoja przytomność przez te kilkadziesiąt sekund omdlenia.

Są systemy pozytywne, w których jego członkowie zyskują – jest to mniejszość. Są również deficytowe, w których zyskuje np tylko cwany i mało moralny lider i jego klika, a większość traci – takich jest większość. I ekonomia światowa jest wzorcowym przykładem deficytowego. Są też dobrze zorganizowane i niezbyt dobrze.

➡️ W ujęciu ekonomiczno gospodarczym wygląda to mniej więcej tak:

1️⃣ Pracownik fizyczny wkłada do systemu ilość pracy W = 100, a gdy przychodzi wypłata, to z odrazą spoglądając na saldo konta widzi, jak system zwraca mu w zamian W = 10.

2️⃣ Pracownik biurowy – wkłada do systemu W = 65, otrzymuje w zamian W = 15.

3️⃣ Cwany pracownik działu managementu, w zakładzie, gdzie brakuje 5 pracowników produkcji i 6 sztaplarzy, ale kierowników wszelakich jest „jak mrówków”, wkłada do systemu wartość ujemną (tzw. praca ujemna, przerost biurokracji) W = -25, zaś w dniu wypłaty odbiera wartość dodatnią W = 20.

4️⃣ Miliarder „filantrop”, który sponsoruje masę organizacji pozarządowych, lansując w świecie bardzo złe idee, wprowadza wartość ujemną W = -90.000, zaś w zamian odbiera wartość dodatnią W = 20.000.

5️⃣ Grupa inwestorów z Wall Street czy z Bank of China postanawia zniszczyć kilka krajów, by nie dopuścić do ekspansji wrogiego państwa. Wprowadza wartość ujemną W = -1.000.000, zaś otrzymuje w zamian wartość dodatnią W = 9.000.000.

➡️ Często będziesz miał większą jakość życia sprzedając piwo w barze w Ekwadorze lub sajgonki i placki na rogu ulicy w Tajwanie, niż biorąc kredyt hipoteczny, będąc przykładnym członkiem klasy średniej i pracując w korporacji w Europie. Tu system zeżre Ci większość, łącznie z Twoim szczęściem, sensem życia a potem także zdrowiem psychicznym i fizycznym.

Służenie mu to w Europie prawdziwa katorga. Jest to też przykład systemu zwijającego się (dążącego do upadku). Nałożą na Ciebie podatki i daniny, ceny energii i innych towarów będą kosmiczne, a perspektywy rozwoju w zasadzie żadne. A skończysz z butelką w dłoni i kilkoma paczkami antydepresantów i leków na uspokojenie.

➡️ Nierówna wymiana z systemem

Kłopot polega na tym, że wiele kontraktów, jakie zawieramy z różnymi systemami, jest ujemna (deficytowa dla Ciebie). Kontrakt z aktualnie obowiązującym „duchem społeczeństwa” bardzo często jest wybitnie deficytowy, gdyż ten twór musi być „uśredniony”. A więc dostosowany do środka skali.

Więc nie możesz wtedy żyć tak, jak chcesz – nakłada się na Ciebie szczelny pancerz norm, obowiązków i oczekiwań. Które często są nie tylko głupkowate, ale wręcz szkodliwe i dla jednostki, i dla społeczności.

Wiele razy bywa tak, że kierownictwo w różnych systemach przejmują osoby silne i charyzmatyczne, ale także agresywne (w różnoraki sposób) i mało etyczne. Jest to naturalne prawo silniejszego (prawo pięści), znane ze świata zwierzęcego. Ustawiają one parametry i zasady działania tych organizacji tak, by zyski wędrowały do liderów i ich klakierów / podwykonawców, zaś obowiązkami, kosztami i ryzykiem obciążają całą resztę.

➡️ Gdyby system był dobry i rozwojowy dla jego członków, to nie byłoby osób, które chcą z niego wyjść. Nastolatkowie w swojej głupkowatości jednak podświadomie to wyczuwają, stąd bunt wieku nastoletniego.

Całe clou polega na tym, by wiedzieć, w które kontrakty wchodzić, w które tak średnio na jeża, no i znać te, gdzie nie warto inwestować.

To takie proste i zarazem takie trudne.

➡️ Witaj. Publikuję na Jarek Kefir Bez Cenzury (Facebook) i na stronie Jarek Kefir Com (Witryna internetowa), od około 2011 roku. Nie organizuję warsztatów, na których mówi się o dziwnych rzeczach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę pisać prawdę prosto z mostu, nie pasjonuje mnie zarabianie na słabych, choć przyjemnych materiałach.

Ale utrzymanie strony internetowej (Jarek Kefir Com) na serwerze jak i nawet sama chęć publikacji wiąże się z różnymi wyzwaniami. Np z kosztami, które czasami mnie przerastają. Jeśli cenisz moją pracę, uważasz, że moje publikacje wniosły coś dobrego do Twojego życia, to możesz wspomóc moje publikacje finansowo.

Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę utrzymać stronę Jarek Kefir Com, która jest obszernym magazynem artykułów z wielu lat, jak i docierać z ukrywaną wiedzą do wielu ludzi. Teraz od dobrej woli Czytelników zależy istnienie wolnych mediów:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal – poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.