Ciekawe

POCZUCIE WINY TO POTĘŻNY MECHANIZM MANIPULOWANIA TWOIMI EMOCJAMI I PIENIĘDZMI!

W tym artykule na tapetę weźmiemy poczucie winy i wyrzuty sumienia. Techniki wzbudzania poczucia winy i wyrzutów sumienia są perfekcyjnie wykorzystywane przez ludzkich drapieżników. Celem jest oczywiście przejęcie kontroli nad Twoimi emocjami a potem także nad Twoimi pieniędzmi. Bo poczucie winy tworzone przez manipulatora sprawia, że kupujesz taki a nie inny produkt, że wyznajesz taką a nie inną ideologię, lub że głosujesz na taką a nie inną partię polityczną.

Zjawisko psychopatii i szereg innych zastanawiających zjawisk daje tego wyraz. Wzbudzanie poczucia winy i wyrzutów sumienia jest podstawowym i chyba najważniejszym mechanizmem psychomanipulacji na Ziemi. Stosują go w perfekcyjny sposób korporacje, ideologie, religie, politycy, biznes, PRowcy, socjotechnicy, i inni inżynierowie ludzkich emocji.

Prawie zawsze opiera się to na relacji kata z ofiarą. Autor drugiego cytatu, który wklejam w tym artykule, unikał jednak stwierdzenia, że świat ludzi dzieli się tylko na drapieżników i ofiary. Wiem dlaczego tego unikał – bo jest sposób na to, by z tego zaklętego kręgu się wyrwać. Jest sposób na to, by przestać być ofiarą, nie stając się jednocześnie drapieżnikiem bez empatii i serca. Można po prostu zostać obserwatorem.

system (9)

Poczucie winy przyciąga karę

Należy tak postępować by poczucia winy nie generować. By nie było do niego powodów. A jak popełnisz jakiś błąd – zadośćuczyń i proś o wybaczenie. Prośba o wybaczenie jest mechanizmem obronnym ludzkości, pozytywnym, wymierzonym w bezproduktywność i szkodliwość poczucia winy. Musi być ono jednak szczere. Bo księdza oszukasz, panią w szkole oszukasz – ale praw wszechświata już nie oszukasz.

Bezproduktywne biczowanie się do niczego dobrego nie doprowadza. A ludzie lubują się najpierw w czynieniu zła, a potem w tsunami poczucia winy i samobiczowania. A nie powinno być ani tego ani tego.

Przeczytaj najpierw poniższy cytat:

Cytat: „Człowiek stanowi biologiczny paradoks. Świadomość wyewoluowała u ludzi przesadnie i przez to nie jesteśmy w stanie funkcjonować normalnie tak jak inne zwierzęta: otrzymaliśmy więcej niż jesteśmy w stanie unieść. Pragniemy żyć, a przez to jak ewoluowaliśmy, jako jedyny gatunek wiemy, że naszym przeznaczeniem jest umrzeć; jesteśmy w stanie analizować przeszłość i przyszłość, sytuację naszą i innych; oczekujemy sprawiedliwości i sensu w świecie, w którym sprawiedliwości i sensu nie ma.

Czyni to życia przytomnie myślących ludzi tragediami. Mamy pragnienia oraz potrzeby duchowe, których rzeczywistość nie jest w stanie zaspokoić i nasz gatunek istnieje jeszcze tylko dlatego, że aby uciekać od wiedzy o tym jaka ta rzeczywistość jest, większość ludzi uczy się wbrew własnej naturze ograniczać w sztuczny sposób zawartość swoich świadomości. Cała ludzka egzystencja jest obecnie oplątana siecią mechanizmów obronnych temu służących, społecznych i indywidualnych, które zaobserwować możemy w naszych codziennych oklepanych schematach zachowań.”
~Peter Wessel Zapff

globalna świadomość

Poczucie winy jako mechanizm psychomanipulacji

Poczucie winy i wyrzuty sumienia są najpotężniejszym mechanizmem destrukcyjnym i niszczącym na Ziemi. To jest ta tajemnica – dlaczego źli od zarania dziejów rządzą całą Ziemią? Są przecież szefami korporacji, biznesmenami, politykami, lekarzami, prawnikami, celebrytami – są elitą i górą piramidy na naszej planecie. Dlaczego złoczyńcy i czarne charaktery odnoszą sukces za sukcesem? Ponieważ nie mają poczucia winy i wyrzutów sumienia.

Jeśli masz poczucie winy, to sam wystawiasz się na wymierzenie kary. Jeśli masz poczucie winy to tworzysz potężną polaryzację w przestrzeni. I wtedy siły korygujące wszechświata przystępują do akcji by tę bardzo negatywną polaryzację zatrzymać za wszelką cenę. Skoro czujesz się winnym – to siła korygująca ukarze Cię nieszczęściem, wypadkiem, traumą lub nawet utratą życia. Jednak nie trzeba stawać się takim, jak czarne charaktery. Ale można, a nawet trzeba znać prawa rządzące wszechświatem i wykorzystywać je na korzyść własną i na korzyść innych, nam bliskich.

Krok pierwszy to pozbycie się poczucia winy. Krok drugi to uwolnienie z więzów ideologii i religii – bo są to potężne mechanizmy zasysające energię z całej planety. Krok trzeci to nauka cieszenia się małymi radościami życiowymi i pielęgnowania tych radości dzień w dzień, godzina w godzinę. Gdy pielęgnujesz je, to będzie ich coraz więcej. Krok czwarty to nauka dostrzegania choćby iskry dobra w pozornie złych i przykrych wydarzeniach. Krok piąty to próba nie przejmowania się wydarzeniami naprawdę złymi, na które nie mamy wpływu. A to dopiero początek fascynującej przygody.

duchowość

Podświadomość doprowadza do kary

Cytat: „Ceną za poczucie winy zawsze będzie wymierzenie kary w tej czy innej postaci. Jeśli zaś poczucie winy nie występuje, kara również może nie zostać wymierzona. Niestety, poczucie dumy z powodu dobrego postępku także pociągnie za sobą wymierzenie kary, a nie nagrodę. Przecież siły równoważące muszą usunąć nadmierny potencjał dumy, a nagroda tylko by go nasiliła.

Wymuszone poczucie winy, czyli wniesione z zewnątrz przez „prawych” ludzi, rodzi potencjał podniesiony do kwadratu, ponieważ człowieka i tak dręczy sumienie, a tu jeszcze spada na niego gniew sprawiedliwych. I w końcu nieuzasadnione poczucie winy, związane z wrodzoną skłonnością do bycia odpowiedzialnym za wszystko, stwarza najwyższy nadmierny potencjał. W takim wypadku nie należy w ogóle odczuwać wyrzutów sumienia – przecież przyczyna jest po prostu zmyślona. Kompleks winy może solidnie zatruć życie, ponieważ człowiek bezustannie poddany jest działaniu sił równoważących, czyli wszelkim karom za wyimaginowane winy. Oto dlaczego funkcjonuje powiedzonko: „Bezczelność to drugie szczęście”.

Zazwyczaj siły równoważące nie ruszają ludzi, których nie dręczą wyrzuty sumienia. A przecież tak by się chciało, by Bóg karał złoczyńców. Zdawałoby się, że sprawiedliwość powinna tryumfować, a zło musi być ukarane. Jednak przyrodzie nieznane jest poczucie sprawiedliwości, mimo że brzmi to boleśnie. Przeciwnie, na  porządnych ludzi z wrodzonym poczuciem winy wciąż spadają kolejne nieszczęścia, a niegodziwym i cynicznym złoczyńcom często towarzyszy nie tylko bezkarność, ale też sukces.

Poczucie winy nieuchronnie rodzi scenariusz wymierzenia kary, przy czym dzieje się to bez wiedzy Twojej świadomości. Zgodnie z tym scenariuszem podświadomość doprowadzi Cię do kary. W najlepszym razie pokaleczysz się lub odniesiesz lekkie rany, albo pojawią się jakieś problemy. W najgorszym – może mieć miejsce nieszczęśliwy wypadek z poważnymi konsekwencjami. Oto do czego prowadzi poczucie winy.

Niesie ono w sobie tylko zniszczenie i nie ma w nim niczego pożytecznego czy budującego. Nie ma sensu męczyć się poczuciem winy-to w niczym nie pomoże. Lepiej postępować tak, by potem nie mieć wyrzutów. A jeśli już się zdarzyło, że coś zrobiłeś nie tak, to wiedz, że bezsensowne i próżne męki nikomu na dobre nie wyjdą.”
~Vadim Zeland

zmiana życia

Zapraszam Cię do przeczytania innych ciekawych artykułów o duchowości, ezoteryce i przebudzeniu z mojej strony:

Nadzieja na lepszy świat: empatia czy kult siły? Którą drogą pójdzie ludzkość?
Czy głupcy są szczęśliwsi? „Wiedza daje wolność ale unieszczęśliwia”
Dlaczego w Polsce jest wieczna bieda i wieczne „nie da się”? Spojrzenie mistyczne na ten problem
Te pseudo duchowe teorie mogą doprowadzić do życiowej tragedii. Nie przegap tego, co ważne!
Przebudzenie ludzkości weszło w krytyczną fazę
Który sposób myślenia wybierasz? Poddańczy czy samodzielny?
Największa tajemnica duchowości? Nie wszystko co „duchowe” jest prawdziwe!
Uważasz, że jesteś wolny? A masz odwagę zadać sobie kilka prostych pytań?
Czy cierpienie i zło mają sens? Czyli tajemnice i przekłamania w duchowości
Czy karma na pewno wraca? Zaskoczę Cię, ale..

Autor: Jarek Kefir

Podobał Ci się ten artykuł? 🙂 Moim celem jest zwiększanie poziomu świadomości u Ciebie i innych Czytelników. Im większa świadomość, tym szybciej nastąpią krajowe i globalne przemiany, bo prawdziwa rewolucja to ta wychodząca od ludzi. Dzięki dobrowolnym darowiznom mogę zachować niezależność i pisać o tym, co ukrywane i zakazane.

Niezależne media nie mają milionowych dochodów z prenumerat. Radzimy sobie sami. Koszt utrzymania mojej strony to 199 dolarów rocznie, do tego dochodzą inne koszta. Moja działalność zależy m.in. od Twojego wsparcia. Zwiększanie naszej świadomości i ewolucja ludzkości jest też w Twoich rękach! Link z informacją jak wesprzeć moje publikacje i demaskacje, tutaj: https://jarek-kefir.com/wsparcie/

  

 

61 odpowiedzi »

 1. Kościół, korporacja, ideologia, idol, drużyna sportowa to w zasadzie to samo. Bo opiera się na tym samym rdzeniu – energii ludzkiej zbiorowości i żerowania na tej zbiorowości matrixowych bateryjek zasilających.

 2. Reasumując: propagujesz postawę socjopatycznego psychopaty, mordującego staruszkę dla 10 zł, który z tego powodu nie odczuwa najmniejszego dyskomfortu psychicznego ? Brawo !

  • Nie.

   Należy tak postępować by poczucia winy nie generować. By nie było do niego powodów. A jak popełnisz jakiś błąd – zadośćuczyń i proś o wybaczenie. Prośba o wybaczenie jest mechanizmem obronnym ludzkości, pozytywnym, wymierzonym w bezproduktywność i szkodliwość poczucia winy. Musi być ono jednak szczere. Bo matkę oszukasz, księdza oszukasz, panią w szkole oszukasz – ale praw Universum już nie oszukasz.

   Bezproduktywne biczowanie się do niczego dobrego nie doprowadza. A ludzie lubują się najpierw w czynieniu zła, a potem w tsunami poczucia winy i samobiczowania. A nie powinno być ani tego ani tego.

   EDIT: Dodałem ten powyższy wpis do artykułu.

   • Wiesz, że przesłanie tego artykułu można zrozumieć podobnie jak te zawarte w biblii szatana? Kogo obchodzi co miałeś na myśli. Ważny jest efekt. A efekt tego artykułu na ludzi jest zdecydowanie negatywny. Widziałem Twoje poprzednie artykuły i niektóe z nich prezentują naprawdę dobry poziom. A ten artykuł natomiast jest najgorszy z wszystkich Twoich artykułów, jakie było mi dotąd dane widzieć.

    • A z Twojego postu ja mogę wywnioskować że autor ma podporządkowywać swoje treści temu jak kto może je zrozumieć, ogon kręci psem, jajko znosi kurę, to dopiero popieprzone! @_@

   • Bzdura, znam osoby ktore wywoluja w tobie poczucie winy zeby cie zniszczyc. Udaja osoby pokrzywdzone, ofiary a w rezultacie ciesza sie z tego,ze wywolaly w tobie poczucie bycia kims gorszym pozbawionym wartosci moralnych. Zwykli manipulanci ktorzy graja na Twoich uczuciach.

  • Bzykaj się na zdrowie, ja Cię nie potępiam 🙂
   Jak na osobę głęboko przekonaną o słuszności swoich działań, to się dość gęsto z tych zachowań tłumaczysz. Więc albo masz mnie za idiotę, starając się jak najbardziej obrazowo przedstawić swoją motywacje, albo to skutek wyrzutów sumienia 🙂
   Twoja argumentacja mnie przekonała. Jeśli Twój facet w wolnym związku uprawia z Tobą cudowny seks, uwieńczony lampką wina, a w związku sakramentalnym ten sam facet by Cię systematycznie „napierdalał”, to z całą pewnością nie powinnaś za niego wychodzić 🙂

   • @Rybol – nie jest tak jak w ostatnim akapicie.

    Ale faktem jest że małżeństwo negatywnie oddziałuje na związek. Na poziomie psychologii dawno zostało to udowodnione i opisane wzdłuż i wszerz. Ludzie wtedy dostają impuls by mniej się starać, by nie „podgrzewać ognia”. Podgrzewanie ognia jest wydatkiem energii dla organizmu (ciała), a organizm za wszelką cenę chce energię i zasoby oszczędzać.

    Na poziomie energetyki – jest to kradzież energii przez egregor (czyli świadomość zbiorową) kościelny lub państwowy. W zależności od tego jak zawarto ślub i któremu egregorowi został podporządkowany związek. Lepiej nie podczepiać związku do żadnego z nich 🙂

    • @Ruda:
     -„żyjemy w Polsce, gdzie jednak chcąc nie chcąc większość ludzi wyznaje wiarę katolicką.”

     -Nie byłbym tego taki pewien 😀

     Cytat: „Polska to zadziwiający kraj, pełen niestety skrajnej obłudy i Himalajów zakłamania. Kiedy słuchamy głosów tzw. ulicy, to ludzie masowo przyznają się do „wiary w Boga”, lecz szybko w trakcie rozmowy „w cztery oczy” z takimi osobami okazuje się, że nikt w takie pierdoły opisywane w Biblii o „dziadku z brodą patrzącym z góry na ludzi” nie wierzy. Jeszcze kilkanaście minut rozmowy i znowu okazuje się, że owszem – do kościoła przy okazji ślubów czy chrzcin się chodzi, ale już tam wierzyć w to, że „Jezus chodził po wodzie” czy „rozmnażał w rękach chleb” to oczywiście nie.

     „To takie bajki, potrzebne dla ludzi do wiary, ale nieprawdziwe” – usłyszałem od osoby, która kilka minut wcześniej zadeklarowała się jako „wierząca praktykująca”. Czasami odnoszę wrażenie, że w Polsce tzw. wiara jest nie tylko powierzchowna, ale raczej jest pewnego rodzaju manifestacją postawy, którą „wypada mieć, bo tak jest wygodniej”. Nikt się nie przyczepi, że „odmieniec z jakiś sekt”, łatwo dostać zgodę na ślub kościelny, ochrzcić dziecko itp. Zgadzam się z tym, że Polska jest w dużej mierze krajem „niewierzących praktykujących”.

     DALEJ: http://www.nautilus.org.pl/?p=dziennik&id=148

     • „..pierdoły opisywane w Biblii o „dziadku z brodą patrzącym z góry na ludzi”…”
      Nie wiem, Kefir, kto Ci sprzedał Twój egzemplarz Biblii, ale podejrzewam, że to podróba 🙂

     • Znasz trochę historię Polski?chocby ostatnie 100lat?wiesz,że teraz mamy kolejny rozbiór?bakterie które traktują Polskę jako dojną krowę?wiesz jak ciężko żyje się w tym kraju?wiesz jakim rankiem jest rząd,zus,nfz?nie obrażaj ludzi którym jest po prostu ciężko w tym kraju, w którym wszystko robi się przeciwko obywatelom.wiesz co zauważyłem pracując cztery lata w Niemczech?różnice pomiędzy Niemcami ze wschodu i zachodu.różnice wynikającą z pieniędzy .wystarczy żeby ludziom pozwolono żyć
      czyt.nie okradać ich aż tak bardzo i wszystko będzie git-ludzie będą się do siebie uśmiechać i w ogole

      • Znam lepiej od ciebie. Wiesz co nie wiem gdzie mieszkasz ale ja mieszkam na prowincji w Polsce wschodniej w jednym z najbiedniejszych rejonów kraju więc mi nie pierdol że nie wiem jak się żyje. Ale taka jest prawda mentalność homo sovieticus daje o sobie znać u Polaków. Niech państwo nauczy, niech państwo da pracę, niech państwo da mieszkanie, niech państwo za pewni wolność, niech państwo da bezpieczeństwo. A co będzie ja kiedyś państwa zabraknie hmm? Zastanawiałeś się nad tym?

       „wystarczy żeby ludziom pozwolono żyć
       czyt.nie okradać ich aż tak bardzo i wszystko będzie git-ludzie będą się do siebie uśmiechać i w ogole” – a kto wybrał całe te władze jeśli nie ludzie hmm ? Aha i nie licz że ktoś lub coś pozwoli Polakom normalnie żyć i się bogacić. Chcesz wolności to ją sobie wywalcz.

       „wiesz,że teraz mamy kolejny rozbiór?” – pierdolisz….. odkryłeś Amerykę 10 punktów dla gryffindoru!!!!!

     • ,, Polska to szambo Himalaje hipokryzji i zakłamania….”

      Roni, nie zgadzam się z tobą. Polska nie jest szambem. To niektórzy ludzie żyjący w tej pięknej krainie tworzą szambo z życia pozostałych. Czy dla tych pozostałych ktoś narzuca rządy? Sam podkreślasz, że jacy wyborcy, takie rządy. Wszyscy są siebie warci.
      Polska to nie tylko ludzie, ale przede wszystkim kraina, skrawek globu, na którym żyjemy.
      To nasz dom. A to, czy pozwalamy panoszyć się obcym i rodowitym hienom w naszym domu, i póki co nie mamy na to rzeczywistego rozwiązania, to już inna kwestia.

      • No chodziło mi o mentalność ludzką nie tylko w aparacie państwowym ale także u tych co na nich głosują. Czyli elektoraty i ich rodziny. I to się ciągnie od pokoleń a co do tej krainy to ja uważam że klimat i architektura jest jedna z najpiękniejszych w Europie. NO ja bym powiedział że jednak większość a nie nie którzy a być może że przynajmniej połowa to bakterie szamba.
       Pozdrawiam.

     • ,, Jakieś źródła do tego co napisales? Gdzie to zostało opisane?”

      Zastanowiły mnie, droga Julio, twoje pytania.

      Często prosimy o źródła. Źródła, czyli wypowiedzi osób wcześniejszych, a tych pytamy też o źródła(dowody)
      Do jakiego momentu ,,kopiemy” wiedzę, aby uznać ją za prawdziwą ?

      A no do tego momentu, w jakim na naszej ,,uwierzytelniającej” drodze poszukiwań pojawi się ktoś ze swym wywodem i ,,faktami”, który to człowiek wystarcza dla naszej percepcji i sposobu pojmowania.

      Tak, to ma sens! – mówimy. – A już ,,naukowy dowód” przeświadcza nas, że to stan faktyczny!

      Zacietrzewieni, wytresowani w wygodnictwie przyjmowania za prawdę to co jesteśmy w stanie pojąć, nie zdajemy sobie sprawy(bo niby jak?) , że to tylko zaspokojenie ,,cholernie mądrego naszego umysłu” algorytmami, w których porusza się nasz umysł i uznaje wiedzę z tego źródła za ,,eurekę”.

      Doprawdy Archimedesa, leżącego w wannie i wykrzykującego ,,eureka”! po odkryciu prawa wyporności, musiała otaczać wielka piana, którą my teraz bijemy! 🙂 🙂

   • No cóż, idiotom często trzeba tłumaczyć jak krowie na rowie 😛 Raz winny się tłumaczy, raz jak niewinny to się nie tłumaczy, jak komu kiedy wygodniej c’nie jelonku?

 3. „czy katolickie małżeństwo, w którym mąż napierdala żonę i ją zdradza? ” – albo „kochająca” żonka która ma w stosunku do męża niebotyczne wymagania i docina mu zamiast go wspierać i dopierdala przy każdej lepszej okazji, kiedy doprowadza go do takiego stanu wyczerpania psychicznego a często także i fizycznego że mąż popada w depresję i nerwicę albo bierze sznur i idzie do lasu się powiesić bo już nie może wytrzymać tych ciągłych docinek strofowania oraz manipulowania i nadinterpretowania jego słów i wyciągania wszystkiego co powie z kontekstu.

  • W patriarchatach rządzą kobiety, zawsze tak było.. 😉
   Kobieta z godnością nigdy nie zgodzi sie na pomiatanie sobą!

   Przynajmniej ja takiej nie znam.
   To się wynosi z domu.

   Znam mnóstwo facetów stlamszonych, wykonujących wszystkie rozkazy
   swoich połowic z wydzielaniem monety na 'pifko' włącznie.
   Pa pałam, nie ma reguły w tych zakresach.

 4. …pięknie ruda piszesz i ze zrozumieniem, a jest na to jeden sposób i jedno słowo tak bardzo popularne zwłaszcza wśród nastolatków; może i wielolatków również – „wyluzuj”!!! I może właśnie przez to , czy wręcz odwrotnie – nie stosowanie się do owego wskazania sprawia, że dzieje się z ludzmi to….co opisałaś powyżej…Pozdrawiam

 5. Mamy dużo informacji o tym, jak powinny wyglądać relacje międzyludzkie.
  Mamy dużo informacji o tym, jak powinny wyglądać relacje damsko-męskie.
  Mamy dużo informacji o tym, jak powinna działać ekonomia, polityka, itp.

  Ale mamy mało informacji o tym, jak one wyglądają i działają tu i teraz, w świecie realnym, a nie w świecie teorii i mrzonek. To właśnie czynią ideologie, religie, modele światopoglądowe, schematy na życie – dają Ci subiektywne informacje o tym, jak powinno być, a nie o tym, jak jest w chwili obecnej.

  • Tego nie nauczą Cię w szkole. Ale masz intuicję, żeby to zbadać. To proces odkrywania i poznawania siebie.

  • Związki to wymysł cywilizowanego człowieka.
   Nie związki maja być szczęśliwe, tylko odpowiednie przyciaganie
   genetyczne ma na celu stworzenie najlepszego potomstwa.

   Szukanie ideologii w tych partnerskich zaplatankach jest z góry
   skazane na porażkę.
   Są pary długowiecznie szczęśliwe, ale czy to jest wzór?
   Tym bardziej, że niedościgniony.. Prawie? 😉

 6. Ta końcówka to najmądrzejsze słowa jakie słyszałem.
  I powiem Ci że wszyscy ludzie są, byli i będą tacy sami. Mimo, że się pozornie się różnią to mają takie same problemy, tylko jedni potrafią to ukryć bardziej niż inni i dlatego wydaje się nam że są super-duper. A bogaci nie są szczęśliwsi od biednych, tylko mają innego typu problemy.

  • Wrażliwcy, droga Ruda, mają tysiące ,,ale”, z czego 999 tych ,,ale” podszyte jest obawą.
   Kiedyś napisałaś, że przed spotkaniem z ludźmi rozkminiasz swój wygląd, kolor sukienki, sposób siadania na krześle, trzymania sztućców etc. ( wiem, że podałaś to jako taki przykład) Pozwól, że z niego skorzystam.

   Jeśli zadajesz sobie mnóstwo pytań ,, czy aby dobrze?”, ,,czy ładnie?”, ,,czy właściwie?”, to chcesz znać odpowiedzi na te pytania. No logiczne.
   Coś ci zaproponuję.
   Najprostsza droga, aby mieć pewność i czuć się pewnie:
   Zapytaj ludzi przy stole czy masz ładną sukienkę, czy dobrze siedzisz, czy właściwie trzymasz te pieprzone sztućce.
   Zapytasz???
   Po co cały wieczór patrzeć na gęby i tracić czas na wyczuwanie opinii o sobie?
   Zapytasz??
   ,,No, dopiero wtedy wyszłabym na idiotkę! ” – być może pomyślisz.

   Nie dopiero wtedy. To ty sama siebie krzywdzisz wcześniej tymi pytaniami. Uznajesz siebie za małowartościową ,,rzecz”, która wymaga oceny, opinii i chren wie jeszcze czego.
   Zapytać ludzi – totalny bezsens.
   Pytając i dręcząc ciągle siebie – to dopiero mega totalno kosmiczny bezsens.

   Pozwól sobie, kochana Ruda, choć przez chwilę mieć w dupie opinie innych o sobie, a poczujesz, jak bunt i obawy wychodzą z ciebie i machają ci łapami na pożegnanie, by zejść raz na zawsze z twoich oczu, które wreszcie będą mogły zobaczyć ciebie taką jaka jesteś – PRAWDZIWĄ.

   Serdecznie pozdrawiam.

   • Troszeczkę nie zrozumiałyśmy się. Chodziło mi o to, że nie warto zadawać sobie mnóstwa pytań odnośnie wyglądu, zachowania itd.tylko po to, aby ,,przymilać się ” ludziom na zasadzie ,,co ktoś o mnie powie”, ,,jak wypadnę”etc.
    Nie mogę zadowolić wszystkich, nie mogę być światem i jego życiem. To prędzej czy później zmęczy. Oddali mnie od siebie, Właśnie kiedyś napisałaś, żeby takie ,,boczne myśli” odpieprzyły się od ciebie. I o to w tym biega!
    Jedno co możesz, to możesz być sobą. Z wszystkimi naleciałościami świata, ale sobą.
    A czemu? Bo w Twojej głowie siedzisz tylko ty. Bo to tylko ty możesz być zmianą , która nastąpi.

    Jeśli będziesz miała o SOBIE dobre zdanie, uwierz mi, żaden człowiek nie będzie musiał ci tego powiedzieć, a zauważysz bardzo szybko, że ludzie w jakiś dziwny sposób do ciebie lgną. Podświadomie chcą się nauczyć, jak to jest być wartościowym dla samego siebie, po prostu być.
    Taka cwana jestem i się wymądrzam? Większość życia byłam tzw. ,,przejmująca się” innymi i dla innych. Istniałam w 80% dla ludzi, w 20% dla siebie. Dostałam od życia w dupę, jak większość z nas. Zadawałam sobie pytanie: dlaczego?
    Dziś zrozumiałam. Odwróciłam te procenty. I uwierz mi, świat woli mnie właśnie taką! Radosną, bardziej pewną siebie, czującą się szczęśliwą z ,,byle powodu”.
    Bo ludzie poszukują pewności siebie i zatraconej radości z życia.
    Ludzie to wspaniałe istoty(m.in. na tym blogu), bo dzięki nim przepracowujemy siebie, dając im w zamian radość ze swoich spełnień.

    Zobacz, jak Jarek zmienił myśl przewodnią swego blogu! Zmiana prawie o 180% !
    Każdy z nas dochodzi do swoich następnych szczebli w różny sposób i czas, w jakim tego dokonuje zależy tylko i wyłącznie od jego życia i doświadczeń.

    Życzę ci, kochana Ruda, aby przejścia między szczeblami twojej drabiny zajmowały ci o wiele mniej dni, niż dla mnie.

    Serdecznie pozdrawiam.

    • Krysiu – moja Madra Babo!
     Dzis spotkałem się z moja mistrzynią [strasznie nie lubi tego słowa] Zadała mi zadanie przy którym 99% ludzi poddaje sie nie znajdujac błedu. Ja go znalazłem w trakcie czytania!
     Dostałem też ocenę – robimy sobie tak czasami. Wiekszy spokój i logika! Pogadalismy o momencie dojścia do [tu jest pytanie jak nazwać – niech bedzie Boga] Pogadaliśmy o tym ze drogi innych są inne bo oni sa inni.
     Teraz do wypowiedzi
     Czy jesli bedziesz podobać się ludziom – to cokolwiek to w Tobie zmieni? Myślę że nie! Jestes jaka jesteś – cenzurki nie zmienia Twojego obrazu. To jest jakby Twój obraz w lustrze – a nie Ty sama. Po co sie nim przejmować? Czy ktoś wie – jaka jesteś naprawdę? Tylko Ty to wiesz! To Twoje zycie wiec nie ma powodu przypodowywać sie ludziom całkowicie dla Ciebie obcym! Nie maja na nie zadnego wpływu
     Kochaj się – jak tylko możesz – bo tylko Ty wiesz jak to naprawdę robić!

     • ,, Czy jesli bedziesz podobać się ludziom – to cokolwiek to w Tobie zmieni? Myślę że nie! ”

      Nooo … to takie trochie ,,dyskusyjne”.
      Bo jeżeli nie gram jakiejś pozy, roli, jestem sobą, nie sprzeciwiam sie mojemu wewnętrznemu JA, nie wkładam palców we włosy, poprawiając ciągle frizurkie, nie poprawiam sztywniacko odzieży na sobie – jeśli tego wszystkiego nie robię i TAKA podobam się ludziom, to z pewnością mnie to zmienia.
      Idę dalej w byciu sobą, przeżywam z ludźmi wydarzenia, sytuacje, rozmowy, uczę się od nich mądrych rzeczy, a przede wszystkim tolerancji na różnorodność i wyjątkowość każdego człowieka.
      Mam(jak my wszyscy) swoje, że tak powiem, zewnętrzne wzorce, zasady, pryzmaty i spotykając ludzi o ,,podobnych parametrach” myślę ,,ło to to” – to moje towarzystwo. I co? Sielaneczka trwa wiecznie? Gówno prowda! Nagle pojawiają się ludzie i wydarzenia, które nie pasują do idylli. Ale pasują do czegoś ważniejszego. Do moich wewnętrznych cieni, o których nie mam pojęcia. To właśnie ci ,,nie pasujący” ludzie je obnażają.
      Np. głęboko zakorzeniony lęk, obawa, uprzedzenie.
      Jak zareaguję na czyjś atak w moją stronę? Jeśli zareaguję ucieczką lub atakiem, to jasne jak słońce, że siedzi we mnie strach, który podpowiada: ,, spieprzaj albo dowal z jeszcze większej rury!”
      I wcale tu nie chodzi o ciągłe nadstawianie gęby i tyłka do bicia. A raczej o podniesienie swojej wartości, wyzbycie się obaw i emocji ich obnażających.
      Emanując wewnętrznym spokojem wiem, że wkurwiam tych, którzy nie mogą przebić się do mnie – ale to już ich problem, oni też uczą się bezsensu agresji.
      I dlatego nie ma na naszej drodze zbędnych spotkań, niepotrzebnych ludzi, na pozór bezsensownych wydarzeń.
      Oczywiście, że człowiek (przynajmniej ja) musi od czasu do czasu pierdolnąć pięścią w stół. Gdyby nie musiał, to oznaczałoby, że spoko może chodzić po wodzie lub siedzieć okrakiem z wiankiem na szyi, wśród dymu indyjskich kadzidełek.

      No to żem se pofilozofowała …
      Jeśli czegokolwiek uczycie się ode mnie, to jest to z pewnością CIERPLIWOŚĆ! 😀 😀 😀

      Nie mów, Boguś, że jestem mądra baba, bo już mi to samouwielbienie odbija! 😀 😀
      Nie chcę zakatować was moimi ,,mądrościami”.

      Myślicie, że jestem taką altruistką?

      Nic z tego! I tak będę pisać! Babski upór nie ma sobie równych! 😀 😀
      ,,Gdzie ja nie mogę, tam babę poślę” – dobrze wiecie, kto to powiedział!

      Serdecznie pozdrawiam i życzę spotkań nie tylko z przymilającymi się, ale też z tymi, którzy nas zastanowią.
      A wiecie czemu niektórzy mają takie czyste ręce? … Bo im inni wylizali! 😀 😀

 7. dlatego też najważniejszą rzeczą w życiu człowieka jest wolność. Bez wolności nie ma zrozumienia otaczającego nas świata i ludzi. Dla mnie drogą do wolności jest moja podróż autostopem od prawie 3 lat a aktualnie przebywam 8 miesięcy w Kostaryce gdzie odmieniło się moje życie poniekąd bo odstawilem zupełnie alkohol i mięso. zapraszam na mojego bloga : http://www.supertrampjack.blogspot.com i zachęcam was również do rzucenia się w wir podróży ale bardziej takiej o wymiarze duchowym, nie imprezki itp. Sam wiem jak zaczynałem podróż jak wyglądała moja świadomość a jak wygląda ona teraz 🙂

 8. Jarek, cieszę się, że znalazłeś transerfing. Dzięki temu więcej ludzi odkryje jego dobrodziejstwa. Moja podróż z transerfingiem trwa prawie rok i naprawdę, zmienilo się wiele. Co ciekawe, jak wracam do starych filmów i książek, to często zupełnie niespodziewanie odkrywam w nich transerfing, na przyklad w ksiazkach Swiata Dysku czy w „Podziemnym Kregu”. Tyler Durden brzmi prawie jak sam Zeland. Ale to tylko jest potwierdzeniem, ze Zeland byl tylko przekaznikiem, a ta wiedza jest naprawde uniwersalna i odwieczna, jak wszystko co ma znaczenie. Cytat z ksiazki Pratchetta:
  „Opowieści nie dbają o to, kto bierze w nich udział. Ważne jest tylko, by były opowiadane, by się powtarzały. Albo też, jeśli wolicie, można sobie to wyobrazić inaczej: opowieść to forma pasożytnicza, naginająca życie ludzi tak, by służyło jej samej.” Czy nie brzmi to znajomo?

  Jeszcze tylko wspomne, ze duzo lepiej mi sie ciebie czyta, jak nie jesz miesa 😀 Bije od ciebie zupelnie inna energia, spokojna i zrownowazona. A tak to musialam sobie robic od ciebie przerwy, bo momentami bylo „za ciezko”.

 9. Jeśli człowiek żyje zgodnie z poszanowaniem zasad współżycia w grupie, która ma wypracowane dobre zasady współżycia i kieruje się nimi to nie ma najmniejszych podstaw aby mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Nie dajmy się obezwładnić ogłupiającym mediom, że to co jest złe jest dobre! Wzorce nadaje ogólny i wszechobecny mainstream określający , jak ma wyglądać współżycie ludzi reklamujący że, zdrada, oszustwo, kłamstwo, wodzenie za nos na poziomie nie tylko prywatnym także politycznym jest i musi być. Tacy ludzie, którzy to głoszą i czynią muszą zostać odizolowani, zniszczeni gdyż ten sposób postępowania prowadzi do samozniszczenia całych społeczności przez pojedynczych ludzi. Wzorce muszą być zachowane w celu przetrwania w środowisku bo taka jest natura człowieka i ssaka aby przeżyć i dać nowe pokolenie.Powiedzmy, że 10% to homo sapiens bo reszta to homo konsumpcjonizm.

 10. Też jestem tego zdania, ale ludzie są na różnym poziomie rozwoju i ci, co są niżej nie dorastają do wiedzy. A problem polega na tym że jest ich większość.

 11. Szanowna Ruda!
  Każda droga prowadząca do celu – jest dobra!
  Ciężko mi o tym pisać by nie zostać uznanym ze się wywyższam – ale napiszę – PRZESZEDŁEM TĄ DROGĘ. Religie [które oceniam źle] do pewnego momentu są pomocne.!
  Wszystko co prowadzi Cię do zrozumienia – jest pomocne! Każdy idzie swoją drogą i jest ona dla niego dobra! Każdy zobaczy to samo co inni, ale z innej strony!
  Widzisz – moze Ci się wydawać że to ogólniki, ale dla kogos kto zrozumiał jest to jasne i oczywiste. Nie przejmuj się problemami – one występowały, wystepują i występować bedą!
  Ostatnio dochodzę do wniosku, ze to co pojąłem to [Teoria Jedności]. Gdzie nie zajrzę – to do niej pasuje. Jest to niesamowicie zaskakujace!, a odpowiedzi niesamowicie proste
  Trzymaj sie dziewczyno i nie przejmuj głupotami. Z doswiadczenia wiem, że im blizej jesteś rozwiązania problemu tym większy czujesz jego opór. Wiec jajcoś się opiera tym bardziej trzeba atakować!

 12. Świetny tekst 🙂
  Od pewnego czasu staram się żyć bez poczucia winy.
  Przyznam, że bardzo dobrze mi z tym. Jestem produktywniejszy i szczęśliwszy.
  Nabrałem nawet ochoty, aby tworzyć filmiki i pisać bloga.
  Przez poczucie winy wcześniej tego zrobić nie potrafiłem.

  Sam zobacz efekty:
  https://swiatly.wordpress.com

  Pozdrawiam 🙂

  • Tylko że piekła nie ma. Nie ma też nieba. Nie ma kary i nie ma nagrody. Są tylko konsekwencje które ponosimy albo natychmiast albo po jakimś czasie.

 13. Hmm śledzę ten blog od czasu do czasu i bardzo często znajduję tu ciemawe poglądy które dają do myślenia. Jednak muszę stwierdzić że ten artykuł jest hmmmm inny.
  Stawianie psychopatii na równi z borderline? „Psychopaci rządzą ziemią” ??? Co??? Naprawdę??? No wybacz ale to już jest takie przegięcie że aż boli. Przesadne poczucie winy jest destrukcyjne jak najbardziej, ale gdzie jest określenie co jest orzesadne? Poczucie winy jest mechanizmem który mówi nam o tym kiedy coś co zrobiliśmy wykracza poza granice tego co uważamy za swój system wartości, i jako narzędie uczące jest świetnym sposobem odkrywania wewnętrznych przekonań.
  A jeszce wracając do tekstu – pocucie winy prawie zawsze opiera sie na relacji kat (drapieznik, wampir, psychopata) z ofiarą – …….. Nawet nie wiem jak to skomentować. A co w sytuacji gdzie jest poczucie winy ze przez przypadek „przelecielismy” przez krzak, łamiąc kilka gałęzi, bo sie zaganialiśmy z psem – hmmm? Kto tu jest psychopatą? I gdzie tu jest mechanizm destrukcyjny, jesli to uczucie powoduje ze jestesmy bardziej uwazni w tu i teraz?
  Pytam bo jestem ciekawa, nie z chęci hejtowania, bo odczuwam pewien lęk że ludzie mogą uwierzyć w te apokaliptyczno katastroficzne wizje, które są jak oliwa do ognia na strach, który jest jeszce mocniejszym mechanizmem manipulacji, co sie mija z celem tego bloga, wiec sie pytam, o co kurde chodi w tym artykule?

 14. Tylko jak pozbyć się tego poczucia winy? Zakorzenionego w człowieku na dobre od dzieciństwa, siedzącego w podświadomości i wyniszczającego organizm? To nie jest niestety takie proste :/

 15. Witam, mam sporo lat i pewnie inaczej już odbieram to o czym piszecie,chodzi mi o seks w związkach.Przeczytałam wszystkie komentarze uważnie i myślę, że pierwsze lata w związku to oprócz uczuć sporo chemii,która powoduje na początku zauroczenie,fascynację itd,ale zaburza rzeczywisty ogląd siebie i partnera/ki, bo my sami zmieniamy się dla partnerki/ra a on/ona zmienia się dla nas. Niestety z czasem chemia zaczyna opadać, kończy się powoli zauroczenie a my oboje zaczynamy być tacy jakie mamy cechy charakteru a niestety mamy je różne i nikt nie wie dlaczego rodzimy się nerwusami,bałaganiarzami,leniami w negatywie lub mamy tych dobrych cech więcej. Zaczynamy się różnić i już nie widzimy wszystkiego tak samo jak na początku.Dzieje się tak wcześniej czy później w każdym związku nie zależnie od tego czy kościelnym,cywilnym czy wolnym. Jak potoczy się dalsze wspólne życie zależy już tylko od naszych cech charakteru,od upodobań zainteresowań itd. Dawniej temu inne wychowanie nakazywało nam żyć nawet w dramatycznych związkach,dziś na szczęście już tak nie jest,choć nadal jeśli w cechach naszego charakteru mamy wpisane skłonności masochistyczne,to one zmuszają nas do bycia z sadystą! Niestety jest tak,że te cechy decydują o wyborze i masochistka/ta z tłumu ludzi wybierze sadystę/kę. I mimo wiedzy i nauki nie wiemy dlaczego tak się dobieramy,może na zasadzie dwubiegunowości, na sile przetrwania gatunku? Myślę,że to nie ważne w jakim związku jesteśmy, ważne by był udany i trwał jak najdłużej,choćby dla dzieci jeśli są. Rzecz jasne jeśli jest już bardzo źle to właśnie dla dzieci taki związek powinien przestać istnieć!To tyle o seksie i życiu w związkach. Poczucie winy i to jest problem wielu ludzi ale i tu ma też przeogromny wpływ nasz charakter z którym się RODZIMY! Kochani naprawdę są ludzie u których cechy charakteru maja decydujący wpływ na widzenie świata i siebie w tym świecie. Człowiekowi,który urodził się z cechami masochistycznymi niestety nikt nie pomoże, to ktoś by mógł być szczęśliwy musi być nieszczęśliwy ,to tzw. urodzony malkontent! Natomiast starajcie się nie nosić w sobie długo poczucia winy i nie ważne jest z jakiego powodu.Stara wiedza mówi,że poczucie winy to robal zjadający nas od wewnątrz. KK napisał,że najlepszym sposobem to przez krótki czas ale naprawdę szczerze żałować tego co nas wpędza w poczcie winy.Jeśli drugiemu uczyniliśmy krzywdę,zadali ból, to najlepsze co możemy zrobić to przeprosić i dać zadośćuczynienie. Jeśli tej osobie nie możemy dać zadośćuczynienia to świadomie zróbmy dobry uczynek komukolwiek,kto potrzebuje wsparcia!! Myślę,że nikt nie wymyślił nic lepszego!! Nie chcę pisać o polityce, religiach,bo wszystko ma swoje plusy i minusy. Nie ma idealnej polityki,religii, a nawet jeśli jakaś religia jest wspaniała to niszczy ją niewłaściwy człowiek,który ją reprezentuje,można to chyba powiedzieć o wielu religiach. Tyle wystarczy jak na pierwszy raz,pozdrawiam was wszystkich serdecznie i każdemu życzę mądrości na co dzień,choć i ona może być inna dla każdego..Nie mniej jednak wystarczy nie czynić drugiemu co dla nas nie miłe. Może tak, ja sama bardzo gorąco wierzę w Boga,choć mam ciągle pytania mimo lat na które nie umiem znaleźć odpowiedzi,chodzi mi o to że dlaczego rodzą się mordercy,kalekie dzieci,dlaczego umierają dzieci, młodzi ludzie. Przez lata dużo czytałam,szukałam odpowiedzi w wielu religiach i nie dostałam jasnej czytelnej odpowiedzi dlaczego tak jest. Nawet znajomość prawa karmy,czyli przyczyny i skutku nie dała mi odpowiedzi na te pytania. Nauczyłam się kochać Boga takim jaki jest,myślę że to ta miłość bezwarunkowa bo pewnie chciała bym by i On kochał mnie taka miłością bo sama nie jestem ideałem! Moje przemyślenia to takie: Gdy by każdy z nas przed urodzeniem mógł dokonać wyboru jakim chce być po urodzeniu to świat nie znał by morderców,sadystów, psychopatów,kalek i nikt nie umierał by w dzieciństwie,młodości itd. a nie mniej jednak oni rodzą się i nikt ich nie pyta o zgodę czy tego chcą! Na to nie znam odpowiedzi dlaczego
  Jeszcze raz wszystkiego co najlepsze dla każdego z nas.Teresa

  • Droga Tereso, z ciekawością i przyznam, że z przejęciem przeczytałam twój wpis. Dopiero teraz, ok. godz.23.00.
   Poruszasz bardzo dużo wątków, spojrzeń na życie. Chciałabym odnieść się do nich, wyrazić swoją opinię. Pozwolisz, że zrobię to jutro, ze względu na obecną późną porę.

   Serdecznie pozdrawiam i życzę spokojnej nocy.

 16. Tak właściwie to nie wiem dlaczego napisałaś
  Niby wierzysz w Boga, ale masz wątpliwości i zadajesz pytania. Katolicy pierdzielą że w Boga należy wierzyć bezgranicznie i bezwarunkowo. Ty chyba jednak nie wierzysz w ten sposób. No więc z ta Twoja wiarą nie jest do końca tak jak myslisz.
  Poruszasz problem istniejacego na swiecie zła. Czy kiedykolwiek ktoś obiecywał Ci ze bedzie pięknie miło i cukierkowo? Czy gdyby tak było – nie uznała bys ze jest nudno? Czy gdyby tak było umiałabyś dostrzec dobro? [celowo nie wymieniam zła]
  Nie znam Cię i niewiele o Tobie wiem. Odnoszę jednak wrażenie że niedawno [przebudziłaś się] i rozgladasz sie dookoła zaczynając się zastanawiać nad tym co Cie otacza.
  Dobrze! Przygladaj się, oceniaj i zadawaj pytania – przy okazji ucz się i rozwijaj. Jesteś na dobrej drodze

  • ,, Tak właściwie to nie wiem dlaczego napisałaś”

   Najpierw tobie, Bogdan, odpowiem. Może jeszcze jak nie łyse konie, ale się trochę znamy.
   Co to za tekst na dzień dobry dla kobiety, która cichutko otworzyła Jarkowe drzwi????
   Ty na prawdę siedzisz obżarty tą golonką i patrzysz się spode łba kto wchodzi.
   Natychmiast oceniasz krytycznie przez pryzmat swojego ,,dostąpienia” wiedzy w jakimś obszarze, nie zastanawiając się, że ktoś bez tej wiedzy, ale swoim życiem może być o wiele bardziej doświadczony i nieść w sobie potężny potencjał dla rozwoju swojej duszy.

   ,, Dobrze! Przygladaj się, oceniaj i zadawaj pytania – przy okazji ucz się i rozwijaj. Jesteś na dobrej drodze”

   Co to za tekst???? Kto dał ci prawo bycia nauczycielem? I to do kobiety, która zupełnie coś innego MÓWI swoim wpisem!
   Boguś, nie obrazisz się, bo niejedno już tu mówiliśmy. Ale jeśli masz przed każdym ,,nowym” człowiekiem, otwierającym drzwi naszej kawiarenki oceniać go swoim papierkiem lakmusowym, który zanurza się tylko pod powierzchnię twoich osiągów, to lepiej jedz swoją ,,golonkę”.
   Tak się nie wita ludzi. Zwłaszcza ludzi takich, jak Teresa, którą ten wpis kosztował wiele przemyśleń, zastanowień i wątpliwości, czy go finalnie w ogóle wkleić.
   A tu pojawia się lustrator z immunitetem na bezwzględną rację … i wiedzę!
   Przyznasz, że to trochę nie w porządku, zwłaszcza, że zupełnie nie trafiłeś z odpowiedzią dla tej kobiety. Być może, tak jak my siebie, sprowokowałeś do obrony i wyjaśnień, sympatycznej ,,walki” na słowa. Teresa z pewnością nie podejmie tej radosnej rękawiczki. To nie w jej stylu. Owszem. Jeżeli cokolwiek zrobi, to będzie starała się ci wytłumaczyć, ale tak, że zrobi ci się wstyd. Wstyd, że w ogóle zadawałeś jakieś pytanie lub opinie.

   Albo:
   ,, Poruszasz problem istniejacego na swiecie zła. Czy kiedykolwiek ktoś obiecywał Ci ze bedzie pięknie miło i cukierkowo?”

   Wybacz, ale takie słowa możesz powiedzieć do małolaty, która po dysce zaszła w ciążę. Taki slogan dla Teresy czyni cię przy niej dzieckiem. Gdy ty uczyłeś się jaki chrust zbierać na rozpałkę, Ona już dawno z niejednego pieca jadła chleb i to pieczony przez siebie i innych, zwłaszcza innych.

   Jeśli tym moim, powyższym wpisem wyczerpałam u ciebie limit względów, to trudno. Ty, jak my wszyscy, mamy prawo do rozkminiania naszych komentarzy. My, podejrzewam, nie musimy sobie cukierkować. Tym się różni kumpel od przyjaciela. Nawet wirtualnego.

   Serdecznie pozdrawiam i zapewniam, że moje uczucia nie są chorągiewką na wietrze. 😀 😀 , który może wpłynąć na moje bardzo pozytywne nastawienie do ciebie, jak z resztą do wszystkich tu piszących.

 17. Krysiu Kochana – Jestes trochę [czepialska], ale właśnie za to Cię Kocham!
  ,, Tak właściwie to nie wiem dlaczego napisałaś” – No bo nie wiem – czuję zaledwie leniwe przeciaganie się. Nie dostrzegłem otwartych oczek. Nie dostrzegłem jasności i stwierdzenia [chcę golonkę] tylko rozważania [golonka czy mineralna]
  ,, Dobrze! Przygladaj się, oceniaj i zadawaj pytania – przy okazji ucz się i rozwijaj. Jesteś na dobrej drodze” – Tutaj mnie źle oceniłaś Krysiu. Ogólnie to Kocham wszystkich i szanuję. To ze ktoś podejmuje próbę wyrwania się z Matrixa odbieram prawie jak osobisty sukces. Dopinguję takiej osobie ze wszystkich sił i jeśli tylko zechce służę pomocą. Dla mnie to coś podobnego jak obserwowanie wiosna nowego wschodzącego kwiatka
  ,, Poruszasz problem istniejacego na swiecie zła. Czy kiedykolwiek ktoś obiecywał Ci ze bedzie pięknie miło i cukierkowo?” – Tak na pewno nie napisałbym do małolaty która zaciążyła. Takiej wprost napisałbym ze była trywialnie naiwna.. Jednak sens tego akapitu z mojego wpisu jest dalej i byc może Ty go nie złapałaś. Chodzi o to ze w ten sposób wykazałem potrzebę istnienia [zła].
  Zastanawiałaś się kiedykolwiek Krysiu jak to by było gdyby nie było zła? Być może nie do końca [przerobiłem] ten temat, ale wydaje mi się to straszne i niemożliwe. Dosłownie – wiałoby nudą. Ono napędza nas do działania w wielu aspektach – więc jest defacto dobrem! To złożony temat który tylko zaakcentowałem
  Wracając do Teresy
  Być może masz rację Krysiu – i faktycznie nie potrafię rozmawiać z innymi!
  Cieszy mnie jednak bardzo jej przebudzenie i witam z otwartymi rękoma!
  Pozdrawiam

  • ,, Krysiu Kochana – Jestes trochę [czepialska], ale właśnie za to Cię Kocham!”

   Oj, tam zaraz czepialska! Jestem babą, a ty facetem i aby zapobiec życiowej nudzie celowo patrzymy inaczej na świat! 😀 😀 A myślisz, po co istnieje różnorodność, przeciwieństwa? Aby było co rozkminiać i nie skiśnieć z żółtą książką pod piecem!
   Życie w swoim pakiecie ma również atrakcje! Nawet nie wiesz, że Bóg ma takie cholerne poczucie humoru, że można ześmiać się na suchy wiór! 😀 😀

   Pozdrawiam 🙂

    • O, żesz ty Jarku! Powiedz, czy naprawdę zrobiliśmy tobie coś złego? 😀 😀

     Nie no! Aż takiego poczucia humoru to Bóg nie ma! To po prostu graniczy z wk…..aniem ludzi!
     Chociaż humorzysto (angielski!!!) powiedz jak było.
     Tylko nie bądź banałem! Nie mów, że zajebiście …

      • ,, Pierwszy raz doceniłem piękno tego miejsca. ”

       – bo nigdy wcześniej tak na nie nie patrzyłeś 🙂 Zobacz, co czyni nastawienie ….

       Nie chcę ci psuć pięknego klimatu, który przywiozłeś ze sobą w plecaku, ale jeśli nasza cywilizacja upada, a natura zachwyca, to zaczął się w niej czas zdrowienia.
       Natura podniesie również z kolan tych, do których przemawia ciszą, zaznaczoną głosem ptaka o świcie – zanim wiatr rozwieje ostatnie mgły nad taflą wody.
       Przebywanie na łonie Natury leczy. Wiemy i odczuwamy to, jak nigdy dotąd.

       Gaja, niezmienna w swej relacji wobec człowieka, zdaje się, szczególnie w tych czasach, być czymś więcej, niż glebą, ziemią, skupiskiem minerałów.

       Jestem pewna, że już niedługo odbierać będziemy nasz planetarny dom jako żywą, odczuwającą istotę, dającą życie zamieszkującym Ją istnieniom.

   • Zżółknięta książka pod piecem – to wcale nie taki zły pomysł Przyjaciółko

    • Jarku jeśli to Ty robiłeś te zdjęcia to gratuluję,świetnie uchwyciłeś klimat spokoju i piękno tego miejsca:)Aż by się chciało tam być:)

 18. W ogólnym ujęciu zgadzam się z myślą przewodnią, niemniej nie doszukiwałabym się „genetycznie uwarunkowanej” predyspozycji do odczuwania toksycznego poczucia winy (fragment: „I w końcu nieuzasadnione poczucie winy, związane z wrodzoną skłonnością do bycia odpowiedzialnym za wszystko, stwarza najwyższy nadmierny potencjał”). Myślę, że każdy, komu znajomy jest koncept DDA czy DDD i związany z takim toksycznym wychowaniem efekt odczuwania wstydu za to, że po prostu jest się sobą, przyznałyby rację – ludzie najczęściej nie wiedzą jeszcze, że tak naprawdę nie są inherentnie źli i nieadekwatni, tylko działają według wgranych przez otoczenie niszczących schematów. Dojście do takiego wniosku to nie tylko ogromny wysiłek, ale też „szczęśliwy zbieg okoliczności” pozwalający dostrzec wspomniane schematy myślenia. Moim zdaniem autor bardzo upraszcza problem, stwierdzając, że „w takim wypadku nie należy w ogóle odczuwać wyrzutów sumienia – przecież przyczyna jest po prostu zmyślona”. No tak, to jest oczywiste i proste, gdy jest się po drugiej stronie. 😉 Pozdrawiam!

 19. Część Jarku. Proszę powiedź mi jakie książki polecasz do postudiowania coś w stylu lub o podobnym temacie jak książki o Transerfingu Vadima Zelanda.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.