ABSURDY DUCHOWOŚCI: CZY NATURA JEST DOBRA A CZŁOWIEK ZŁY?

Czy na pewno natura jest taka dobra? Czy to prawda, że to człowiek upadł, a natura, w tym natura świata, jest dobra? Bambiniści, czyli ludzie naiwnie i infantylnie podchodzący do przyrody, szczególnie do świata zwierząt, jak i niektórzy internetowi ezoterycy, wśród których bambinizm jest rozpowszechniony, twierdzą, że tak. Źródło zła jest w człowieku, a gdy lwica okrutnie zabija antylopę, lub lew zagryza młode innego samca, to jest to ok, bo zwierzęta z gruntu rzeczy są niewinne. Tymczasem gnostyk wie, że jest dokładnie na odwrót.

To natura świata rządzonego przez Demiurga (nazywanego także jahve, allahem lub szatanem) jest zła. Bazowa natura to zwierzęcość, a więc także amoralność i nieznajomość pojęć dobra i zła. To jest pierwiastek zła, który jest też w każdym człowieku. Ta natura to m.in. prawo silniejszego (czyli prawo pięści), konkurencja, rywalizacja. U człowieka jest różna ilość tego pierwiastka. Im bardziej rozwinięty człowiek, tym jest go mniej. Ale to z niego pochodzi zło, które czyni człowiek. Ludzki gatunek ma powinność wybić się ponad zwierzęcość, a więc także ponad zło.

Żyjemy w świecie, w którym aby żyć, jedna istota musi zamordować a potem zjeść inną istotę (np roślinę lub zwierzę). Takie ustawienie systemu z gruntu rzeczy jest złe i nie może być inaczej nazywane. Antylopa, którą zjada lew, świnia, którą zjada człowiek, ale także roślina – chce żyć, dorastać, wydawać na świat potomstwo. Ale jakaś inna istota, by przeżyć, musiała ten jej cykl życia przerwać. I to jest w tym wszystkim złe.

Cały rdzeń systemu jest oparty na pierwiastku zła, a człowiek powinien go w miarę możliwości redukować, patrząc też przy okazji, by nie stać się dobrotliwą pizdą – ofiarą losu – bo to z drugiej strony także nie jest dla niego dobre. Nie ma sensu dyskusja nad poszczególnymi elementami systemu, czy są złe, czy są dobre (człowiek vs świat natury), bo cały system, u jego fundamentalnych podstaw, jest skonstruowany tak a nie inaczej.

Zwierzę, jak już wspominałem, nie ma zdolności rozpoznania dobra i zła. Lub ma je w bardzo ograniczonym zakresie, bo mała część zwierząt wykazuje jednak czasami cechy empatii. Ono działa na bazie popędów i instynktów – dąży do ich zaspokojenia i walczy z innymi zwierzętami o zasoby. W świecie ludzi filozofia satanistyczna, także u organizacji wolnomularskich, jest próbą odrzucenia pojęć dobra i zła (amoralność) i skierowania człowieka ku popędowości, żądzom, instynktom i ich nieograniczonemu zaspokajaniu.

Popularna w internecie ezoteryka ma wiele elementów tej satanistycznej filozofii. Często usprawiedliwia ona nawet najgorsze zło – bo wszystko jest po coś, bo człowiek tak się uczy, bo karma się w ten sposób równoważy, bo co dla jednego jest dobrem, dla innego jest złem, więc pojęć dobra i zła nie da się zdefiniować obiektywnie, i tak dalej. Na pewno spotkałeś się z tego typu pokrętnymi filozofiami, buszując po internecie.

Nie, zła nie można usprawiedliwiać. O ile dobro jest twórcze, o tyle zło jest tylko i wyłącznie pasożytem i niszczycielem. Internetowi ezoterycy uważają, że dobro nie może istnieć bez zła, a zło bez dobra. Tymczasem to nieprawda. Człowiek przecież nie potrzebuje tasiemca uzbrojonego (czyli pasożyta, niszczyciela jego zdrowia), by żyć. Dobro jak najbardziej może istnieć bez zła, ale za to to zło nie może istnieć bez dobra.

Zła się nie usprawiedliwia ani nie próbuje go wyjaśniać. Zło się zmniejsza, przepracowuje i przede wszystkim mu zapobiega. Jezus bywał nieraz radykalny w stosunku do ludzi złych, a buddyści oprócz medytacji, uczą się też sztuk walki. Powinnością człowieka jest praca nad tym, by zła i cierpienia było coraz mniej i mniej. Taki zresztą sens ma cały nasz rozwój cywilizacyjny, od czasów jaskiniowego barbarzyństwa, po epokę podboju kosmosu.

Polecam serdecznie poniższe artykuły, w których dużo szerzej poruszałem te i inne kwestie:

  1. Kochają zwierzęta ale nienawidzą ludzi. Dlaczego?
  2. Czy świat jest projekcją Twoich myśli?

  3. Zło, które nie ma żadnego sensu
  4. Jakie jest znaczenie paktu z diabłem?
  5. Ezoteryka czy psychoterapia?
  6. Czy Bóg odpowiada za zło?
  7. Absurdy duchowości ezoterycznej: nie wszystko jest po coś

Autor: Jarek Kefir Bez Cenzury

❤️ WAŻNA INFORMACJA: Strona utrzymuje się z dobrowolnych darowizn czytelników. Nie organizuję szemranych warsztatów, na których mówi się o czarach-marach i jeszcze trzeba za to płacić. Wolę mówić prawdę prosto z mostu, często prawdę niepopularną, niechcianą. Szerzę świadomość i mam nadzieję, że przyniesie to coś dobrego. Nie wprowadzam płatnych treści. Chcę by moje publikacje były dostępne dla każdego. Jeśli cenisz moją pracę, to możesz wspomóc finansowo moje publikacje i utrzymanie strony na serwerze.

Możliwości wsparcia moich publikacji:

➡️ Na konto bankowe:
Dla: Jarosław Adam
Numer konta: 16102047950000910201396282
Tytułem: Darowizna

➡️ Wpłacającym z zagranicy potrzebne są także te dane:
Kod BIC (Swift): BPKOPLPW
IBAN: PL16102047950000910201396282

➡️ Na Pay Pal: Kliknij poniższy link:
https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=QFQ8UFRVAKUCG

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.